Zeybekci: Yerli kripto para doğru değil

11 Şubat 2018 0

Ekonomi Bakanı , “Türkiye’nin kendi kripto parasını üretmesi, her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil.” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AA muhabirine, son dönemde başta olmak üzere oldukça popüler hale gelen kripto paralar, Blockchain teknolojisi ve Türkiye’nin bu kapsamdaki yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili görüşünün en başından bu yana belli olduğunu belirtti. Daha öncede yayınlamış olduğumuz yazımızda, Bitcoin’in herhangi bir temeli olmadığını, arkasında bir kurum, kuruluş ya da devlet olarak bir muhatabının da olmadığını anımsattı.

Bitcoin’i “global bir saadet zinciri” olarak tanımlayan Zeybekci, şunları söyledi:

Bunu söylediğimiz zaman 20 bin dolarlar civarındaydı, sonra da güçlü şekilde aşağı yönlü hareket etti, 8 bin dolarlar seviyesine geldi. Neden böyle birşey var? Dünyada rezerv para ihtiyacı var. Sebebi ne olursa olsun, dünyada şu anda ki mevcut rezerv paraların dışında, güçlü ortak bir rezerv para arayışı var. Bu durum da işte bu arayışın ürettiği birşey.

Zeybekci: Blockchain doğru bir yönlendirme

Blockchain’in ise doğru bir yönlendirme olduğunu dile getiren Zeybekci, dünyada bilgi işlemek, bilgi depolamak ve bilgi güvenliğinin önemli olduğunu söyledi.

Zeybekci, Blockchain teknolojisine ilişkin şu açıklamada bulundu:

Kripto paralarla ilgili varoluşu, bilgi saklamak, bilgi depolamak ve bilgi güvenliği ile ilgili bu zincirlerin ürettiği bir değer şeklinde söyleyebiliriz. Bunun sonucunda değer üretmek, para üretmek ya da kıymet üretmek gerekli mi? Bu mantığa dayandırarak, bu teknolojileri kullanarak böyle birşey üretmek mi gerekiyor? Bence hayır.
Bilgi işlemek, bilgi saklamak, bilgi depolamak, bilgi güvenliği ayrı bir işlevdir. Bunun üzerinden oluşturulacak olan şey de bir para birimi ya da bir değer birimi değildir. Bu anlamda Türkiye’nin kendi kripto parasını üretmesini, her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil, şu an için sağlıklı bulmuyorum.

Zeybekci, buna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, şu an için yerli üretilmesini riskli gördüğünü söyledi.

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ekonomi-bakani-zeybekci-yerli-kripto-para-uretimi-dogru-degil/1059382

Bir önceki yazımız olan Binance, işlem ücretlerinde yüzde 70 indirim uyguladı başlıklı makalemizde Binance, Changpeng Zhao ve John McAfee hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bitcoin, Kripto para, Nihat Zeybekci Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir