YouTube reklamlarında gizli kripto para madenciliği

28 Ocak 2018 0

üzerinde yayınlanan bazı reklamlarda izleyicilerin güçlerinden faydalanılarak yapıldığı tespit edildi.

Sosyal medyada şikayetlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, YouTube reklamlarının antivirüs yazılımlarını harekete geçirdiğini iddia eden konu açığa kavuştu. Coinhive adı verilen bir hizmet, kodlarını görüntüleyen kişinin izni olmadan işlemcisini kullanarak kripto para madenciliği yapıyor.

Güvenlik yazılımları şirketi ‘ya göre, geçtiğimiz haftadan bu yana bir çok YouTube reklamının hacklendiği ve kodlarının yerleştirildiği ortaya çıktı. ’ın Doubleclick platformu kullanılarak zararlı içerikli reklamların gösterilmesi sağlanıyor. Söz konusu reklamlar daha çok, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve Tayvan‘da gösterilmişler.

Reklamlara yerleştirilen Coinhive kodları, isimli kripto para madenciliği yapıyor. Bu madencilik, Coinhive tarafından sağlanan bir JavaScript dosyası aracılığıyla gerçekleşiyor. Antivirüs programları son güncellemerle kripto para madenciliğine karşı önlemler aldılar ve bu tarz zararlı aktivitelere karşı uyarabiliyorlar. Okuyucularımıza bu tarz olaylara karşı güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanmalarını tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Coincheck'ten yarım milyar dolarlık kripto para çalındı başlıklı makalemizde Coincheck, Hack ve NEM hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Coinhive, CPU, Google, Kripto para madenciliği, Monero, Trend Micro, YouTube Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir