Walmart, teslimat sisteminde Blockchain altyapısı kullanacak

3 Mart 2018 0

ABD’nin dev market zinciri , teslimat sisteminde teknolojisini kullanacak. Bunun için 1 Mart tarihinde Akıllı Paket sistemi için patent başvurusunda bulundu.

ABD’nin dev market zinciri Walmart, teslimat sisteminde Blockchain teknolojisini kullanacak. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından Walmart’ın 1 Mart tarihinde Akıllı Paket (Smart Package) sistemi için patent başvurusunda bulunduğu açıklandı.

Walmart’ın “Akıllı Paket” patentinde, kargo içeriğini, çevresel koşulları, yerini ve diğer ayrıntıları izlemek için bir Blockchain tabanlı araç kullanılması öngörülüyor. Uygulamada açıklanan cihaz, insansız araçlar ve dronelar gibi yeni teknolojilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Uygulamaya göre Blockchain, “satıcı özel anahtar adresi, bir kurye özel anahtar adresi ve bir alıcı özel anahtar adresi” gibi “zincir boyunca anahtar adresleri” kaydeder.

Patent başvurusunda, Walmart, “sevkiyat ambalajında, ürünlerin sevkiyatı sırasında daha fazla güvenliği” sağlayan bir araç tasarlama gereğini belirtti. Uygulama, mevcut izleme araçlarının henüz “istenen işlevselliği” sağlamadığını söylüyor. Walmart, 2017 yılının Ağustos ayında “Akıllı Paket” başvurusunu ilk kez Fintech Finance‘a sundu.

“Akıllı Paket”, Walmart‘ın Blockchain teknolojisini ilk kullanışı değil. 2016 Kasım ayında Walmart, geri çağrılan gıdaları ürün listesinden saptamak ve çıkarmak için Blockchain’i kullanmak için ile ortaklık kurdu.

Blockchain teknolojisi nakliye ve dağıtım şirketleri tarafından popüler olmuştur. ABD nakliye şirketi UPS, 2017 yılının Kasım ayında, Kamyon İttifakı’ndaki Blockchain’e (BiTa) katıldı. Singapurlu liman işletmeni PSA International, Fintech Finance’e göre 2017 yılının Ağustos ayında bir Blockchain tabanlı tedarik zinciri ağını test etmek ve geliştirmek için IBM ile anlaştı.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde geçici olmayan bir patent başvurusu yayınlanması, etkin öncelik tarihinin en erken 18 ay önce gerçekleşir. Bir kere yayınlandıktan sonra, USPTO tarafından ilgili teknoloji için üçüncü taraf patent başvurularını reddetmek için bir patent başvurusu kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Porsche, araçlar için Blockchain testlerine başladı başlıklı makalemizde Blockchain, ve Porsche hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Blockchain, Blok zinciri, IBM, Walmart Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir