Venezuela, resmi kripto parasını ön satışa çıkarıyor

4 Şubat 2018 2

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkelerinin resmi kripto parası ’nun önümüzdeki ay ön satışa çıkacağını söyledi.

Bloomberg‘ün haberine göre, Petro belgesini Salı günü imzalayan Maduro, kripto paralarının ilk satışının 20 Şubat’ta başlayacağını söyledi. Başkan Maduro, petrolde dahil olmak üzere emtia rezervleri tarafından desteklenen Petro’yu milyonlarca Venezuelalı’nın sahip olduğu ulusal kimlik belgesi ile kullanma planlarının hazırlandığını açıkladı.

Maduro, devlet televizyonunda Bloomberg‘e göre şunları söyledi:

Petro, ülke için yabancı paralara nasıl eriştiğimiz ve dünyadan ihtiyaç duyduğumuz malları ve hizmetleri nasıl elde ettiğimiz konusunda büyük bir etkiye sahip olacak.

Ülkenin muhalefet tarafından yönetilen kongresi kısa bir süre sonra Petro‘nun “yasadışı” olduğunu ve ülkenin petrol rezervlerine karşı etkili bir şekilde borçlanacağını ilan etti. Bu nedenle, söz konusu düzenleme, yasama organının hükümet borçlanmasını onaylaması gereken kanunları ihlal edecekti.

O zamanki yasa koyucu Jorge Millan “Bu bir kripto para değildir, bu Venezüella petrolünün ileri bir satışı” diyor ve bunu “yolsuzluğa göre hazırlanmış” olarak nitelendiriyor.

Buna ek olarak, 22 Eylül’de ABD Senatörleri Marco Rubio ve Robert Menendez, Venezuela‘nın planlanan kripto parasını, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin‘e açık bir mektup yazarak kınadılar.

Bir önceki yazımız olan Facebook, kripto paralarla ilgili reklamları yasakladı başlıklı makalemizde Facebook, Kripto para ve Reklam Yasağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Kripto para, Petro, Venezuela Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorumlar
  1. -

    selam xpd ile alakası varmı

    1. -

      Hayır, herhangi bir alakası yok.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir