Venezuela, kripto parası Petro’nun ön satışına başladı

21 Şubat 2018 0

, ulusal kripto parası olan ’nun ön satışını resmi olarak başlattı.

Petro, ilk olarak Ocak ayında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından satışa çıkacağı duyurulmuştu. Maduro, Washington yönetiminin “finansal ablukası” ile mücadele için hükümetinin üreteceğini açıklamıştı.

Kripto paraların demirbaşı olan Bitcoin‘in üretimi Venezuela’da diğer ülkelere göre hatrı sayılır bir miktarda daha düşük düzeyde gerçekleşiyor. Bu hamleyle birlikte ülke yerli yatırımcı sayısını arttırmayı hedefliyor. Ayrıca, Petro, bir devlet tarafından üretilen ilk kripto para olma özelliğini taşıyor.

100 milyon adet üretildi

Yapılan açıklamaya göre, 100 milyon adet üretilen Petro‘nun ön satışta (pre-sale) 82,4 milyon adedi satılacak. Başkan Maduro, toplam değerlerinin 6 milyar dolardan fazla olacağını ifade etmişti. 1 Petro, 1 varil Venezuela petrolüne eşit olacak. Petronun arkasında gerçek bir varlık (petrol) bulunması, onu diğer kripto paralardan ayrıştırıyor.

Bir önceki yazımız olan İsrail, Bitcoin ve diğer kripto paralara vergi getiriyor başlıklı makalemizde Bitcoin, İsrail ve Kripto para hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Kripto para, Petro, Venezuela Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir