Türkiye ve Rusya arasında bir ilk: Bitcoin ile ödeme yapıldı

25 Ocak 2018 0

Ülkemizde de popüler hale gelen ile ilgili bir ilk yaşandı. Türkiye, Rusya’dan aldığı buğdayın taşıma bedelini ile ödedi.

Türkiye‘de emtia olarak kabul edilen kripto para birimleri, ilk kez ithalatta kullanıldı. Bu olay aynı zamanda Türkiye’nin yaptığı Bitcoin ile ilk resmi ödeme olma özelliğini taşıyor.

Bloomberg’ün yaptığı habere göre, ithal edilen 3000 ton buğdayın taşımacılığını üstlenen Prime Shipping Foundation şirketi, bu ticaretinde sistemini denedi. Buğday, Rusya’nın Rostov Limanı’ndan Samsun‘a gemi ile getirildi. Söz konusu şirkete taşımacılık ücreti Bitcoin ile ödendi. Şirkete ödenen miktar ise açıklanmadı.

Söz konusu taşımacılık şirketinin CEO’su Ivan Vikulov, yapılan işlemin pilot uygulama olduğunu, ancak ilerleyen zamanlarda kripto paraların ticarette önemli bir yere sahip olacağını belirtti. Aynı zamanda Vikulov, 2018 yılı ortalarında kendi kripto para birimlerini çıkarmayı düşündüklerini ve ticaretlerinde bu para birimini kullanmayı düşündüklerini belirtti.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Uluslararası ticarette kripto para birimleri kullanılması hakkında düşünceleriniz neler? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin, fork yüzünden 50 kez bölünebilir başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Cash ve Bitcoin Fork hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bitcoin, Bitcoin ile Alışveriş, Blockchain Kategoriler: Bitcoin
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir