Tether (USDT) nedir? Ne işe yarar?

23 Mart 2018 0

Kripto para kullanıcılarının sık sık karşılaştığı bir kripto para: (). Peki Tether nedir? Tether nasıl alınır? Tether ne işe yarar?

Tether (USDT), ABD doları ile eşit değere sahip bir kripto para birimidir. Ana fikri, dijital dolar gibi kullanılabilecek sabit bir kripto para oluşturmaktı. Bu tarz paralara “istikrarlı paralar” denir. Tether, en popüler istikrarlı paradır ve hatta birçok popüler borsada direk ABD doları (USD) gibi kullanılır. Kurucu ortağı ve CEO’su Reeve Collins’tir.

Kullanıcılar, genelde Tether’i güvenli liman olarak görürler. Tether, fiyatını her zaman 1 dolar olarak sabit tutmayı hedeflediğinden, kullanıcılar Tether’a ABD doları gibi yaklaşırlar. Döviz para birimlerinin bulunmadığı borsalarda, Binance gibi, kullanıcılar herhangi bir kripto parada (Bitcoin veya diğerleri) durmak istemedikleri zaman genelde Tether‘a geçerler.

Tether, bu istikrarı sağlamak için her 1 USDT’nin arkasında rezerv olarak 1 USD bulundurmakta ve bu rezerv sürekli olarak denetlenmektedir. 1 USDT = 1 USD.

Tether market kapasitesi 21 Mart 2018 itibariyle: 2 milyar 208 milyon dolar.

Tether denetleniyor mu?

Tether rezerv denetimleri daha önceden Tayvan merkezli TOPSUN CPAs & Co. tarafından periyodik olarak yapılıyordu. Daha sonra ise denetimler, New York merkezli Friedman LLP tarafından yapılmaya başlandı. Ancak, bu işbirliği uzun sürmedi. Friedman LLP ile olan işbirliği, denetim henüz bitmeden sonlandırıldı ve denetim sonuçlarına ilişkin hiçbir belge bulunmuyor.

Tether ne işe yarar?

Eğer Tether (USDT) bulunan bir borsa kullanıcıysanız ve herhangi bir kripto parada paranızı tutmak istemiyorsanız, paranızın sabit kalması için Tether’e (USDT) geçebilirsiniz. Bunu çeşitli sebeplerden dolayı isteyebilirsiniz, örneğin: kripto paralada yaşanan düşüşler sırasında gibi.

Tether nasıl alınır? Tether olan borsalar

Tether; Binance, KuCoin, Bitfinex, Bittrex, Poloniex, Kraken gibi popüler borsalarda bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan NEO nedir? NEO hakkında bilgiler başlıklı makalemizde GAS ve NEO hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Tether, USDT Kategoriler: Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir