Tayland, kripto paralara vergi getiriyor

’ın kripto paralar için beklenen çerçevesi bu hafta Maliye Bakanı tarafından açıklandı.

Nikkei Asian Review’in 30 Mart’ta bildirdiğine göre, Tayland‘ın kripto paralar için beklenen vergi çerçevesi bu hafta Tayland Maliye Bakanı tarafından açıklandı.

Tayland Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong, 27 Mart‘taki kabine toplantısında, kripto işlemlerinin yüzde 7‘lik Katma Değer Vergisi (KDV) ile vergilendirileceğini ve yüzde 15‘lik sermaye kazançları vergisi alınacağını bildirdi. 14 Mart’ta yayınlanan dijital varlık düzenlemelerinin ilk taslağına göre, Tayland’da kripto paralar için alınacak tavan verginin yüzde 15 olduğu görüldü.

Tayland‘da, özellikle İlk Para Teklifleri (ICO) ile ilgili kripto düzenlemelerini çevreleyen önceki belirsizlik, ICO’ların durdurulmasına neden oldu.

Şubat ayının başlarında, Tayland Merkez Bankası Başkanı tüm bankalardan biriminde yatırım veya ticaret yapmamalarını, ayrıca kripto ticareti için borsa veya platformlardan uzak durmalarını istemişti.

Nikkei Asian Review, Cuma günü yaptığı açıklamada, yeni düzenlemelerin “artan [kripto] sektörünün kara para aklama, vergi kaçırma ve diğer suç faaliyetleri için kullanılmasını önlemek” için tasarlandığını yazdı. Eski Maliye Bakanı, şimdiki Tayland Fintech Derneği Başkanı Korn Chatikavanij, Tayland hükümetinin “koruma içgüdülerinin zorlayıcı yönetmeliklere yol açmasına izin vermemek konusunda ihtiyatlı olmaları gerektiğini” kaydetti.

Tayland şirketi J Ventures, Şubat ayında Tayland’da bir ICO piyasaya sürdü ve 55 milyon saatte 100 milyon JFin tokenını satarak 21 milyon dolar kazandı. Konuyla ilgili çıkan haberde, halihazırda yayınlanan ICO’ların bile altı aylık bir süre içinde gelecekteki herhangi bir yönetmeliğe uymak zorunda kalacağı gerekçesiyle “coin’in geleceği belirsiz hale geldi” diye yazıldı.

Bir önceki yazımız olan Intel, Bitcoin madenciliği için donanımsal hızlandırıcı patenti almak istiyor başlıklı makalemizde ABD, Intel ve Kripto para madenciliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Kripto para, Tayland, Vergi Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir