Stellar Lumens nedir? Stellar hakkında bilgiler

26 Ocak 2018 0

, küresel ödeme kolaylığı sağlayan blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir.

2014 yılında, Ripple‘ında kurucusu olan tarafından kurulmuştur. McCaleb, Ripple’da yaşadığı anlaşmazlıklardan sonra ayrılarak ile hızlı bir dönüş gerçekleştirdi. Ripple ile aynı kod tabanını kullanan , Stripe ile ortaklık kurdu. Stripe, Stellar‘a 2 milyar Stellar Lumens () kripto parasıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

 

Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Stellar Lumens, az gelişmiş ülkelere kolaylıkla para göndermeyi hedeflemektedir. Stellar’ı diğer para birimlerinden ayıran şey, doğrudan ağ içerisinde para alışverişi yapılabilmesidir. Asli varlığı Lumens Coin (XLM)‘dir. Her işlem ücreti 0.00001 XLM‘dir. Ücretin amacı kötü niyetli kullanıcıların ağa sızmasını önlemektir. Stellar, para transferinin yanında döviz (forex) platformu olarakta çalışır. Kullanıcı, en iyi döviz kurunda dövizleri otomatik al sat yapabilir.

Stellar, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine kıyasla çok daha ucuz ve hızlıdır. Stellar ağında 100.000 işlem yapmanın maliyeti yalnızca 1 centtir. Stellar için mevcut cüzdanlara (wallet) buradan ulaşabilirsiniz.

Stellar nasıl satın alınır?

Stellar satın almak için yabancı borsaları kullanmalısınız. Türk borsalarında Stellar Lumens (XLM) satışı yapılmamaktadır. Bu işlem için önce Türk kripto para borsalarından Bitcoin veya Ethereum almalısınız. Bunları yabancı borsa sitelerinden Binance‘a gönderebilir ve Binance’taki BTC/ETH’nizle Stellar satın alabilirsiniz. Stellar için yardıma ihtiyacınız olursa forum sayfamızı kullanabilirsiniz.

Stellar hakkındaki yorum ve analizlerinizi bizlerle aşağıdan paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kripto para madencileri, ekran kartı stoklarını tüketiyor başlıklı makalemizde AMD, CPU ve GPU hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Jed McCaleb, Stellar, Stellar Lumens, XLM Kategoriler: Kripto Paralar, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir