Stable coin nedir? Ne işe yarar?

, kripto para piyasasında istikrarlı bir değere sahip olan kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Örneğin, Tether (USDT) = 1 ABD Doları karşılığında işlem yapmak için tasarlanmış bir blok zincir tabanlı bir varlıktır. Buna istikrarlı para (stable coin) veyafiyatı istikrarlı kripto para (price-stable cryptocurrency) denir.

Stable coin (stabil koin), kısaca altın veya ABD doları gibi başka bir birime sabitlenmiş kripto para birimidir. Küresel olmasına rağmen herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir ve diğer kripto paraların aksine düşük volatiliteye sahiptir. Bu durum, kripto para biriminin ödeme yapma amacı gibi pratik alanlarda kullanımına olanak sağlar.

Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar oldukça yüksek volatiliteye sahipler, diğer bir deyişle oldukça uçucular. Bir gün içerisinde %10, %20 hatta belki daha fazla azalabilecekleri gibi, aynı şekilde artışta gösterebilirler. Bu durum, günlük işlemler için kullanılmasına engel oluyor. Örneğin, bugün 10 TL ödediğiniz kahvenin yalnızca saatler hatta dakikalar içinde 7-8 TL olduğunu düşünün. 1 BTC, 1 Ocak 2018 tarihinde 13300 $ değerindeydi. Şu an ise, 1 BTC = 6322 $ (10 Eylül 2018).

Stabil koinlerde ise durum böyle değil. Bugün aldığınız 1 Tether, karşılığında daima 1 ABD Doları saklandığı için piyasadaki volatiliteden etkilenmeyecek ve değer olarak 1 dolar stabil kalacaktır. Bu Tether’i dilediğiniz zaman diğer kripto para birimlerine veya fiat para birimlerine (TL, Dolar vb.) çevirebileceksiniz.

Stable coin listesi

  1. Tether,
  2. USDX,
  3. TrueUSD,
  4. MakerDao,
  5. Havven,
  6. Basis.

Bu listeye yakın zamanda Winklevoss kardeşlerin çıkaracağı Gemini Dollar (GUSD) kripto para birimide dahil olacak.

Bir önceki yazımız olan Winklevoss kardeşler Tether'a rakip oluyor başlıklı makalemizde Gemini, Gemini Dollar ve GUSD hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Stable coin Kategoriler: Kripto Paralar, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir