Sony, dijital hak verileri için Blockchain kullanabilir

Japon teknoloji devi markası , dijital haklarla ilgili verileri depolamak için teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından Perşembe günü yayınlanan bir belgede, Sony, birlikte çalışmayı hedefleyen mevcut dijital haklar yönetimi (DRM) çözümlerinin çok güvenilir olmadığını ve hataların tek bir noktasında bulunmayacağını, iş biterse veya başka bir şekilde başarısız olursa, kullanıcının edinilen tüm içeriği kaybedeceğini belirtiyor.

Blockchain, kullanıcılara, satın aldıkları ürünleri dosyalarına göre takip edebildiklerinden emin olmak için gerekli kimlik bilgilerini depolayabilir.

DRM sistemleri, telif hakkıyla korunan materyallere erişimi yalnızca satın alanlar ile sınırlayan teknolojilerdir. Sony, dijital haklar için bulut tabanlı bir dolap olan UltraViolet‘e bir örnek olarak değiniyor.

Söz konusu belge, Sony ve iştiraki Sony Pictures Entertainment tarafından ortaklaşa dosyalandı. Belgede, sisteme uygulanabilecek medya türlerinin bir örneği olarak özellikle filmler belirtiliyor.

Sony ayrıca, Blockchain tabanlı sistemin “çeşitli içerik türleri veya filmler, televizyon, video, müzik, ses, oyunlar, bilimsel veriler, tıbbi veriler, vb. gibi diğer veriler” ile ilgili haklarıda yönetebileceğini savunuyor.

Uygulama, teknolojinin çeşitli potansiyel uygulamalarını açıklıyor. Birinde, her kullanıcının hakları özel bir blok zincirinde kodlanır. Bu defter, o kullanıcı hakkındaki tanımlayıcı bilgileri depolayan bir genesis bloğu ile başlar. Kullanıcı belirli bir içeriğe hak kazandığı zaman – örneğin bir film satın alarak – bu haklar, blok zincirine bağlanır.

Bir önceki yazımız olan San Marino, yeni Blockchain merkezi olabilir başlıklı makalemizde Blockchain, Blok zinciri ve San Marino hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Blockchain, Sony Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir