Snapchat, ICO reklamlarını yasakladı

Sosyal medya devi , ilk para teklifleri () reklamlarını yasakladı. Son zamanlarda sosyal medya devleri tarafından getirilen bu yasak Snapchat’e de geldi.

Facebook, Ocak ayında ICO reklamları da dahil olmak üzere tüm kripto para reklamlarını yasakladı. Ancak yine de kripto pazarına ilişkin eğitim reklamlarına izin veriyor. Google, geçen hafta tüm kripto para reklamlarını yasaklayacağını duyurdu. Ve en son Twitter’ın yakında benzer bir yasak uygulamayı planladığı bildirildi.

Facebook ve Google’ın aksine, Snapchat’in ICO’lar için bu yasağı Şubat başından beri yürürlükte. Ve Snapchat sözcüsüne göre, diğer kripto para reklamları için uygulanmıyor, bu yasak yalnızca ICO reklamları için uygulanıyor. Sözcü, Snapchat’in gelecekte tüm kripto paralarla ilgili reklamları yasaklayıp yasaklamayacağı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Şirketler, 2017 yılında ICO’lar aracılığıyla milyarlarca dolar topladı. Ancak bu sistemin hızla sermaye arttırmaya yönelik bir yol olarak çoğalması, SEC‘in (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) uygulamaya kapsamlı bir soruşturma yürütmesiyle sonuçlandı. Snapchat, yatırımcılarından Facebook’a ait Instagram’ın hikayeler özelliğini kullanıma açmasıyla gelen rekabetten dolayı reklamcılık işini büyütme konusunda baskıyla karşı karşıya kalıyor.

Sosyal medya devleri sırayla kripto para ve ilgili reklamları yasaklamaya başladı. ICO ve benzeri reklamlar, dolandırıcılıkla sonuçlanabilecek olsa da, sosyal medya devleri yalnızca ICO yasağı uygulamıyor. Söz konusu yasaklar, kripto paralarla ilgili tüm reklamları kapsıyor.

Sizce uygulanan bu yasaklar doğru mu? Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bir önceki yazımız olan Rus Hükümeti, kripto para hukuku konusundaki anlaşmazlığı çözdü başlıklı makalemizde Kripto Para Hukuku ve Rusya hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ICO, Reklam Yasağı, Snapchat Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir