Satoshi Nakamoto kimdir?

8 Mart 2018 0

Nakamoto, dünyanın en popüler kripto para birimi ’in yaratıcısı olup, kimliği henüz bilinmemektedir. Bir kişi olabileceği gibi, bir topluluğun adı da olabilir.

Satoshi Nakamoto

: Bitcoin yaratıcısı. Bitcoin’e ait olan white paper yazarı. Kimliği henüz bilinmemektedir. Kimliği yönünde Elon Musk gibi çeşitli iddialar olsa da, bu iddiaların hiç biri doğrulanamadı. Satoshi Nakamoto, kişi veya topluluk olabilir. Kimliğini ortaya çıkarmama sebebi Bitcoin’in merkezi olmayan felsefesiyle uyumlu olması olarak düşünülmektedir.

Teknoloji devleri iddiası

Bazı kullanıcıların iddiasına göre Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, aslında kişi değilde teknoloji devlerinden oluşan bir topluluk olabilir. İsimlerinin kısaltması olarak Nakamoto’yu tercih etmiş olabilirler. Tabii bu sadece bir iddia: Samsung, Toshiba, Nakamichi, Motorola.

Milyarder!

Business Insider‘ın yaptığı habere göre, Satoshi Nakamoto’nun hesabında yaklaşık 1 milyon adet bulunuyor. Güncel Bitcoin fiyatı 10650$. Kaba bir hesap yaptığımızda, Satoshi Nakamoto, yaklaşık 10 milyar 650 milyon dolar değerinde sahip olduğu BTC ile bir milyarder!

Nobel Ekonomi Ödülü Adayı

Satoshi Nakamoto, UCLA (University Of California, Los Angeles) finans profesörü Bhagwan Chowdhry tarafından 2015 yılında Nobel Ekonomi Ödülü için aday olarak gösterildi.

Hayatını kaybetmiş olabilir

Başka bir iddia ise, tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı olan: . Eğer durum böyleyse, Bitcoin’in yaratıcısı asla bilinemeyebilir. Finney, 2014 yılında hayatını kaybetti. Hal Finney’in Bitcoin ile ilgili gönderdiği ilk tweet (2009):

Satoshi Nakamoto’nun forum mesajları

Satoshi Nakamoto‘nun olduğu düşünülen forum mesajları ise BitcoinTalk adlı forumda yer alıyor. Nakamoto’nun mesajlarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Satoshi

Bitcoin’in en küçük para birimine Satoshi denir. Satoshi Nakamoto’ya duyulan saygı nedeniyle böyle isimlendirilmiştir. Bir Satoshi, bir Bitcoin’in yüz milyonda birine eşittir.

Bir önceki yazımız olan ABD, açık arttırma ile Bitcoin satacak başlıklı makalemizde ABD, Bitcoin ve BTC hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bitcoin, BTC, Hal Finney, Satoshi, Satoshi Nakamoto Kategoriler: Bitcoin, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir