Ripple nedir? Ripple hakkında bilgiler

23 Ocak 2018 0

, 2012 yılında ödeme ağı RippleNet ve aynı zamanda da birimi olan olarak hayata geçti. Bilinen kripto paraların aksine Ripple, merkezi bulunan ve madenciliği yapılamayan bir birimidir.

Ripple, merkezinin bulunması sebebiyle özellikle ödeme sistemleri sağlayan şirket ve bankaların sıkça tercih ettikleri bir kripto para birimi ve ağ olarak öne çıkıyor.

Ripple’ın amacı nedir? Ripple güvenli midir?

Ripple şifreleme uzmanlarından David Schwartz amaçlarını şöyle anlatıyor: “Günümüzde kullandığımız ödeme sistemleri 80’li yılların başlarında kullandığımız eposta sistemleri gibi. Her internet sağlayıcısı müşterileri için kendi mail sistemlerini kurdu ve farklı sistemleri kullanan insanlar arlarında kolayca iletişime kuramıyorlardı. Ripple ise günümüzün ödeme sistemlerindeki bu benzer sorunu çözmek, birbirinden farklı çalışan ödeme sistemleri arasında bağ kurmak için tasarlandı.”

Ripple, açık kaynak kodlu olarak Blockchain teknolojisi ile geliştirilmiştir. Günümüzde bankaların Ripple ile anlaşmalar yapmasıda güvenli olduğunu gösteren faktörler arasındadır. Aynı zamanda ülkemiz bankalarından AKBANK‘ta Ripple ile anlaşmalı bankalar arasında yer almaktadır.

Ripple avantajları nedir?

Ripple, kripto paraların lideri konumunda olan Bitcoin’e göre çok daha hızlı ve işlem ücretli çok daha düşüktür. Hızlı ve ucuz transfer imkanı sunan Ripple, işlem başına 0.00001 XRP kesmektedir. Ripple ile Bitcoin’e kıyasla 72 kat daha hızlı olarak 5 saniye içerisinde dünyanın her yerine transfer gerçekleştirebilirsiniz.

Ripple nasıl alınır?

Ripple (XRP) yabancı borsalar üzerinden satın alınabilir. Bunlardan en popüleri olan Binance‘ı kullanabilirsiniz. Binance aracılığıyla XRP satın almak için önce BTCTurk, Paribu gibi Türk kripto para borsalarından Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) satın alıp, bunları Binance’a çekebilir, sonrasında da XRP satın alabilirsiniz.

Ayrıca bankalar, ödeme sağlayıcılar ve kurumsal satın alımlar için şirket kendiside XRP satımı gerçekleştiriyor. Bu sayfadan bu konuyla ilgili bilgiye ulaşabilir ve XRP satılan yabancı borsaları görüntüleyebilirsiniz.

Ripple ile ilgili yorumlarınızı ve eğer varsa sorularınızı aşağıdaki Yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın. Nedir? kategorisindeki yazılar sürekli güncellenebilir. Takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan IOTA cüzdanlarından milyon dolarlar çalındı başlıklı makalemizde DDoS saldırısı, IOTA ve Wallet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Altcoin, Kripto para, Ripple, XRP Kategoriler: Kripto Paralar, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir