Prof. Dr. Aysan: Blockchain, bankacılık sektörünü tehlikeye soktu

İstanbul’da bir üniversitenin düzenlediği panele katılan , teknolojisinin bankacılık sektörünü tehlikeye soktuğunu söyledi.

Son dönemde, tüm dünyada popüler hale gelen kripto paralar, İstanbul Medipol Üniversitesinde düzenlenen Sanalla Gerçek Arasında ‘nde tartışıldı. Panelde, Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, çalışma mantığı, kripto paraların işleyişi, güvenilirliği ve geleceğinden bahsedildi.

Panel, İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlendi. Panelin oturum başkanlığını Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hatice Karahan yaptı. Panele, Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, FED Eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz ile Medipol’den Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu ile Doç. Dr. Murat Volkan Dülger katıldı.

Aysan: Hayatımızın her alanı kayıt altına alınacak

Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, kripto para birimi sayısının 1300’ü aştığını söyledi. Aysan, Blockchain teknolojisinin merkeziyetçiliği kaldırırken aracıları da azaltacağını belirtti. Aysan konuşmasında: “Bitcoin veya diğer coinler batabilir ama blok zincir teknolojisinin hayatımızın her alanına gireceğini düşünüyorum. Bankacılık ve sigorta gibi aracılığın yüksek olduğu sektörler özellikle blok zincir teknolojisinden en fazla etkilenecek sektörler. Gelecekte içerisinde kayıtların birbirine kriptografik elementlerle bağlı olduğu sürekli büyüyen bir veritabanı olan blok zincir teknolojisi hayatımızın her alanını kayıt altına alacak.” dedi.

Kripto paraya dair hukuksal düzenleme yok

FED Eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz, kripto paraların mikro ölçekte para transferlerini yapılabilir hale getirdiğini söyledi. Şahinöz, işlem maliyetlerini asgari düzeye indiren kripto paraların taşınabilir ve bölünebilir özelliklere sahip olduğunu vurguladı. Panelde son sözü alan Doç. Dr. Murat Volkan Dülger ise sanal para birimlerine yönelik hukuksal bir düzenlemenin olmadığını kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Audi, dağıtım ağı için Blockchain testleri yapıyor başlıklı makalemizde Audi ve Blockchain hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Blockchain, Kripto Para Paneli, Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir