Pegasus, Blockchain altyapısına geçiyor

26 Ocak 2018 0

Milliyet’in haberine göre, Hava Yolları, uçuşlarının çoğunluğunu gerçekleştirdiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile operasyonel süreçlerini altyapısıyla güçlendirdi.

Pegasus Hava Yolları, uçuşlarının çoğunluğunu gerçekleştirdiği İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile operasyonel süreçlerini dijitalleştirmede yeni bir adım attı.

Şirketten gelen açıklamaya göre, bu yıl oldukça popüler hale gelen Bitcoin‘in temelini oluşturan “Blockchain” altyapısına geçiliyor. Bu çalışma sayesinde, Pegasus’un Uçuş Kontrol Sistemi üzerinden yapılan uçuş tanımları ve güncellemeleri anında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Operasyon Kontrol Merkezi (OCC) çalışanlarının ekranına düşebilecek.

Yine Blockchain altyapısı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı sistemlerinde yer alan uçuşa ait kapı, bagaj bandı, körük kullanımı gibi bilgilerde anlık olarak Pegasus sistemlerine aktarılabilecek.

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Direktörü Barış Fındık yaptığı değerlendirmede: “Uçuşlarımızın büyük kısmını gerçekleştirdiğimiz İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı terminal işletmecisi İSG şirketi ile ortak bir çalışma yaparak operasyonel süreçlerimizin dijitalleştirilmesinde önemli bir adım attık. Kendi kurumsal ara yazılım sistemimiz kullanılarak gerçekleştirilen entegrasyon projemiz kapsamında uçuş operasyonumuz, dijital hale getirilmiş olacak. Daha garanti ve doğru veri aktarımlarıyla birlikte personel eforlarında da kazanç sağlayacağız. Sektörümüzdeki ilk ‘BlockChain’ uygulamalarından birisini, iş ortağımız İSG ile hayata geçirmiş olmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Pegasus’un altyapısında Blockchain kullanmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Blockchain nedir? Blockchain hakkında bilgiler başlıklı makalemizde Blockchain ve Blok zinciri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Blockchain, Pegasus Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir