Monero nedir? Monero nasıl alınır?

4 Mart 2018 0

, güvenli, özel ve izlenemeyen bir kripto para birimidir. Tüm işlemlerinin %100 bağlantısız ve izlenemeyen olmasını sağlamak amacıyla özel bir şifreleme yöntemi kullanılmaktadır.

Monero (XMR) Nedir?

Temmuz 2012’de CryptoNote‘un ilk gerçek uygulaması Bytecoin piyasaya sürüldü. CryptoNote, merkezi olmayan çeşitli kripto para birimlerini besleyen uygulama katmanı protokolüdür. Bytecoin’de insanlar birçok şüpheli durum olduğunu ve coinlerin çoğunun zaten piyasaya sürüldüğünü farketti.

Bytecoin blok zincirinin çatallanmasına (hard fork) ve yeni zincirdeki yeni coinlerin Bitmonero olarak adlandırılmasına karar verildi. Daha sonra, Bitmonero’nun başındaki Bit atılarak, yalnızca Monero olarak adlandırıldı. Monero, Esperanto’da “coin” anlamına gelir. Bu yeni blok zincirde, 1 blok her 2 dakikada 1 çıkartılacak ve eklenecektir.

Monero’ya 7 geliştiriciden oluşan bir grup başkanlık ediyor; bunlardan 5 tanesi anonim kalmayı seçerken, ikisi kamuoyunda açıkça ortaya çıkıyor. Bunlar: David Latapie ve Riccardo Spagni (“Fluffypony“). Proje açık kaynaktır ve kitlesel fon ile fonlanmıştır.

Monero’nun özellikleri

 1. Paranın yönetimi tamamen sizdedir. Kimliğiniz özel olduğu için kimse para harcayıp harcamadığınızı göremez.
 2. Takas edilebilir, değiştirilebilir. Bitcoin açık defterdir, herkes işlemlere ve bu işlemlerin izlerine ulaşabilir. Monero’da ise tüm veriler ve işlemler özeldir. Bunun sonucu, kirli yada temiz Monero yoktur. Bu nedenle değiştirilebilir!
 3. Dinamik ölçeklenebilirlik. Son zamanlarda Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunu piyasada popüler hale geldi. Bunun sebebi, Bitcoin’in blok boyutu limitine sahip olmasıdır. Monero’da bu limit yoktur ancak spamı önlemek amacıyla blok cezası uygulanır.
 4. ASIC Dirençliliği. CryptoNote tabanlı sistemlerde kullanılan hashing algoritmasına CryptoNight denir. Bunun madencilik havuzlarının oluşumunu önleyeceği ve para biriminin daha eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlayacağı umut edildi.
 5. Çoklu anahtarlar. Monero’da genel görünüm anahtarı ve özel görünüm anahtarı vardır. Bunun yanında açık harcama anahtarı ve özel harcama anahtarı vardır.

Monero cüzdanı

Monero saklamanın en basit yolu: My Monero kullanmaktır.

1. Adım: “Create an Account” tıklayın.

2. Adım: Özel Giriş Anahtarınızı (private login key) not edin.

Monero cüzdanı

3. Adım: Özel anahtarınızı girin ve public (herkese açık) adresinizi bulun.

My Monero

Hepsi bu kadar!

My Monero üzerinden, Monero saklayabilir, Monero gönderimi yapabilir, Monero alabilirsiniz.

Monero’nun artıları ve eksileri

Monero’nun artıları:

 • Herhangi bir kripto paranın sahip olabileceği en iyi gizliliğe sahiptir.
 • İşlemler bağlantılı değildir.
 • İşlemler izlenebilir değildir.
 • Blok zincirinin bir blok sınırı yoktur ve dinamik olarak ölçeklenebilir.
 • Monero temini bittiğinde bile, madencileri teşvik etmek için sürekli 0,3 /dk bir arz olacaktır.
 • Mali açıdan inanılmaz bir büyüme sağladı.
 • Seçici olarak saydamdır. Herkes, işlemlerini seçtikleri kişiye görünür hale getirebilir. Örneğin denetçilere özel görüş anahtarı verilebilir. Bu da Monero’yu denetlenebilir yapar.
 • Projeyi yönlendiren çok yetenekli ve güçlü bir geliştirme ekibi vardır.

Monero’nun eksileri:

 • Monero işlemleri, şifreleme miktarının fazlalığı nedeniyle bitcoin gibi diğer paralara göre önemli ölçüde daha fazladır.
 • Monero için çok fazla uyumlu cüzdan yok. Aslında, Monero ile uyumlu herhangi bir donanım cüzdanı da yok.
 • Yeni başlayanlar için kolay değildir ve yaygın şekilde kabul görmüş ve kabul edilmemiştir.
 • Bitcoin tabanlı bir koin olmadığı için, zorluklar yaşar.
 • Monero, merkezileşmeyi önlemek için ASIC’e karşı dayanıklı olmasına rağmen, Monero hash gücünün yaklaşık %43’ü 3 madencilik havuzuna aittir.

Monero nasıl alınır?

Monero, popüler yabancı kripto para borsası Binance üzerinden satın alınabilir. Ayrıca Türk kripto para borsası BITTURK üzerinde de Monero alım/satımı yapılmaktadır.

NOT: Lütfen borsalarla ilgili araştırmanızı yapmayı unutmayın. BITRADAR, yalnızca kripto paraların hangi borsalarda yer aldığını belirtmektedir. Doğabilecek olumsuzluklarda sorumluluk kabul etmez.

Bir önceki yazımız olan HODL nedir? başlıklı makalemizde HODL hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Monero, XMR Kategoriler: Kripto Paralar, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir