Adım adım Macbook sıfırlama: Mac’e nasıl format atılır?

’a nasıl atılır? Macbook, Macbook Pro, Macbook Air ve iMac. Kısacası işletim sistemi kullanan bilgisayarlar için adım adım rehberi.

Başlamadan önce gereken tek şey: internet. ürünleri, her alanda olduğu gibi burda da pratiklik sunuyor. USB veya CD/DVD’ye ISO dosyası yazdırmak zorunda değilsiniz.

1. Adım: Öncelikle Mac’inizin şarjının olduğundan veya şarja bağlı olduğundan emin olun. Ardından bilgisayarınızı tamamen kapatın.

2. Adım: Bilgisayarı açmadan, CMD ve R tuşlarına aynı anda basılı tutun. Bu iki tuşu basılı tutarken, bilgisayarı açın. CMD ve R tuşlarına basmayı bırakmayın.

3. Adım: Karşınıza Apple logolu bir boot (önyükleme) ekranının ardından Utilities ekranı gelecek. Bu ekranda, “Disk Utility / Disk İzlencesi” bölümüne girin.

4. Adım: “Disk Utility / Disk İzlencesi” ekranında sıfırlamak ve kurulum yapmak istediğiniz diski seçin. Seçtikten sonra, “Erase” bölmesine girin. Format kutucuğunda “Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)” seçimini yapın. Ve “Erase” tuşuna basarak, diskin sıfırlanmasına onay verin.

5. Adım: Disk sıfırlama işlemi tamamlandı. Şimdi kurulum aşamasına geçiyoruz. X tuşuna basarak Disk Utility ekranını kapatın ve ilk ekrana (OS X Utilities) geri dönün.

6. Adım: Bu ekrandan “Reinstall OS X / OS X’i Yeniden Yükle” seçin ve Sürdür‘e tıklayın.

7. Adım: macOS işletim sisteminin kurulacağı diski seçin. (4. Adım’da işletim sistemi için disk sıfırlamıştık, onu seçin)

8. Adım: Son adım olarak, diski seçtikten sonra, “Yükle” tuşuna basın. Yükleme tamamlandığında, Mac’iniz yeniden başlatılacaktır.

9. Adım: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, internet ve kullanıcı ayarlarınızı yaparak Mac’inizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa “Yorumlar” bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı ile Bitcoin nasıl alınır? başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nasıl Alınır ve CEX.IO hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Apple, Format, Macbook, macOS, OS X Kategoriler: Rehberler
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorumlar
  1. -

    Merhaba
    Ben bu işlemi ayni şekilde yaptım en sonunda
    Benden account girmem istedı
    Girdim şifre herşey ama sonra hata veriyor devam etmiyor bu neyden kaynaklanıyor sizce bunun başka yolu varmı?

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir