Adım adım Macbook sıfırlama: Mac’e nasıl format atılır?

’a nasıl atılır? Macbook, Macbook Pro, Macbook Air ve iMac. Kısacası işletim sistemi kullanan bilgisayarlar için adım adım rehberi.

Başlamadan önce gereken tek şey: internet. ürünleri, her alanda olduğu gibi burda da pratiklik sunuyor. USB veya CD/DVD’ye ISO dosyası yazdırmak zorunda değilsiniz.

1. Adım: Öncelikle Mac’inizin şarjının olduğundan veya şarja bağlı olduğundan emin olun. Ardından bilgisayarınızı tamamen kapatın.

2. Adım: Bilgisayarı açmadan, CMD ve R tuşlarına aynı anda basılı tutun. Bu iki tuşu basılı tutarken, bilgisayarı açın. CMD ve R tuşlarına basmayı bırakmayın.

3. Adım: Karşınıza Apple logolu bir boot (önyükleme) ekranının ardından Utilities ekranı gelecek. Bu ekranda, “Disk Utility / Disk İzlencesi” bölümüne girin.

4. Adım: “Disk Utility / Disk İzlencesi” ekranında sıfırlamak ve kurulum yapmak istediğiniz diski seçin. Seçtikten sonra, “Erase” bölmesine girin. Format kutucuğunda “Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)” seçimini yapın. Ve “Erase” tuşuna basarak, diskin sıfırlanmasına onay verin.

5. Adım: Disk sıfırlama işlemi tamamlandı. Şimdi kurulum aşamasına geçiyoruz. X tuşuna basarak Disk Utility ekranını kapatın ve ilk ekrana (OS X Utilities) geri dönün.

6. Adım: Bu ekrandan “Reinstall OS X / OS X’i Yeniden Yükle” seçin ve Sürdür‘e tıklayın.

7. Adım: macOS işletim sisteminin kurulacağı diski seçin. (4. Adım’da işletim sistemi için disk sıfırlamıştık, onu seçin)

8. Adım: Son adım olarak, diski seçtikten sonra, “Yükle” tuşuna basın. Yükleme tamamlandığında, Mac’iniz yeniden başlatılacaktır.

9. Adım: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, internet ve kullanıcı ayarlarınızı yaparak Mac’inizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa “Yorumlar” bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı ile Bitcoin nasıl alınır? başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nasıl Alınır ve CEX.IO hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:mac bilgisayarı nasıl sıfırlarım

Etiketler: Apple, Format, Macbook, macOS, OS X Kategoriler: Rehberler
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorumlar
 1. -

  Merhaba
  Ben bu işlemi ayni şekilde yaptım en sonunda
  Benden account girmem istedı
  Girdim şifre herşey ama sonra hata veriyor devam etmiyor bu neyden kaynaklanıyor sizce bunun başka yolu varmı?

 2. -

  Adim adim bütün işlemleri yaptim fakat en somunda macosu geri yuklemeye basladim 45 dk kadar bir sure bekledim. Yuklemeye baslaya cikan ilk ekran 45 dklik bolumde hic degismedi ve bende yuklemiyor diye kapattim. Nasil kurabilirim tekrardan yardimci olur musunuz

 3. -

  İmac ikinci el olarak aldım. Format attığım takdirde kullanıcı adı ve şifresini bilmediğim bilgisayara yeni kullanıcı adı ve şifresi tanımlayabilir miyim

 4. -

  Merhaba,

  Macbook pro kullanıyorum. İşim gereği Windows a ihtiyacım vardı. Bu yüzden iki işletim sistemi kullanmam gerekti. O zamanki IT departmanı diskimi ikiye böldü. Ama bildiğim kadarıyla bootcamp kullanmadı. Nasıl yaptıklarını ne yazık ki bilemiyorum. sistemler arası geçiş içinde paralles i lisansladık. Ve sistem açıkken os tan windowsa ctrl+tab la kolayca geçebiliyordum. Şorum şu, paralell i artık kullanmıyorum ve bilgisayardan sildim. Diskimi tek parça haline getirmek istiyorum çünkü mc tarafındaki kısım doldu ama windows kısmında 200 gb boşluk var. Paralelli silmeme rağmen halen bu alanı kullanamıyorum. Bootcamp le birleştirmeyi deniyorum ama sadece mac için bölünmüş disk görünüyor. c: diski görünmüyor. Yukarıda açıkladığınız gibi diskizlencesinde diski silmek istersem sadece mac için ayrılan kısmı silmiş olacağım. Fabrika ayarlarına döndürebilir isem bölünmüş disl alanıda eski haline gelecek mi ? Konu hakkında yardımınızı rica ediyorum. Forumlarda hep aynı durum açıklanmış. Bootcample ayrılmış disk alanları basıl birleştirilir ama bende bootcampte 2 alan görünmüyor. yardımınız için teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir