Kripto para nedir? Kripto para nasıl alınır?

Bir , Türk Lirası gibi, yani normal para birimleri gibi bir değişim aracıdır. Ancak kriptografinin belirli ilkeleri ile mümkün kılınan bir süreçle dijital bilgi alışverişi amacıyla tasarlanmıştır. Kriptografi, işlemleri güvenceye almak ve yeni coin’lerin oluşturulmasını kontrol etmek için kullanılır. Oluşturulan ilk 2009 yılında Bitcoin oldu. Bugün, genellikle olarak adlandırılan yüzlerce başka kripto para mevcut.

Başka bir deyişle, kripto para, parasal değeri olan kod satırlarına dönüştürülmüş elektriktir. Daha açık olursak, kripto para bir dijital para birimidir.

Merkez Bankacılığından farklı olarak, hükümetlerin tamamen merkezi olmayan kripto para birimleri üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Çoğu kripto para birimleri, üzerlerinde bir piyasa sınırı oluşturan gibi zamanla üretimde düşecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, finansal kurumların her zaman daha fazla enflasyon yaratabileceği parasal para birimlerinden farklıdır. Hiçbir zaman dolaşımda 21 milyon adetten fazla Bitcoin bulunmayacaktır. Tüm kripto paranın temel aldığı teknik sistem, Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu. Bitcoin yaratıcısını merak ediyorsanız Satoshi Nakamoto kimdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüzlerce farklı özellikli kripto para birimi mevcutken, çoğu iki protokolden biri ile türetilmiştir; Proof-of-Work (İşin ispatı) veya Proof-of-Stake (Kanıtın Kanıtı). Tüm kripto para birimleri, bilgisayarların veya ASIC makinelerinin, işlemlerin onaylanması ve işlenmesine katılması için kurulmuş olan bir kripto para madencileri topluluğu tarafından sürdürülür.

Kripto paraların geçmişi

İlk kripto para birimi: Bitcoin. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında anonim (gerçek kimliği bilinmeyen) bir geliştirici tarafından oluşturuldu. Bitcoin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tasarlanan bir dizi şifreleme karma işlevi olan SHA-256’yı kullanır. Bitcoin, çalışma kanıtı (Proof-of-Work) sistemine dayanan bir kripto para birimidir.

Nisan 2011’de, ilk altcoin olan Namecoin, internet sansürünü daha zor hale getirmek için merkezi olmayan bir DNS oluşturmak üzere oluşturuldu. Ekim 2011’de, Litecoin piyasaya sürüldü ve SHA-256 yerine Scrypt kullanan ilk başarılı para birimi oldu.

Litecoin 2013’ün sonlarında medyanın ilgisini çekmeye başladı – 1 milyar dolarlık bir market kapasitesine ulaştı. 2011 yılında oluşturulan Ripplecoin, Bitcoin ile aynı protokole dayanıyor ancak bir ödeme sistemi olarak hizmet veriyordu – kripto paraları destekleyen bir Paypal gibi düşünün.

Kripto paralar güvenli mi?

Kripto para birimlerinin güvenliği iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, madenciler tarafından yapılan bir görev kümesi kümeleri kesişim bulma zorluğundan gelir. İki durumun ikinci ve daha büyük olasılıkla “% 51” saldırısı ”. Bu senaryoda, ağın % 51’inden fazlasının madencilik gücüne sahip bir madenci, küresel blok zinciri defterinin kontrolünü ele geçirebilir ve alternatif bir blok zinciri oluşturabilir. Bu noktada bile saldırgan yapabileceği şeyle sınırlıdır. Saldırgan kendi işlemlerini tersine çevirebilir veya diğer işlemleri engelleyebilir.

Kripto para birimleri ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilmeye ya da Paypal gibi işlemlere el koyma konusunda daha az hassastır. Tüm kripto para birimleri sözde anonimdir ve bazı paralar, Verge gibi, gerçek anonimlik oluşturmak için özellikler eklenmiştir.

Kripto paralar yasal mı?

Öncelikle, Türkiye için bu sorunun kesin bir cevabı yok. Bu durum ülkeden ülkeye değişebilir.

Bir çok ülkede yasal durumu ve vergilendirmesi tartışmalı durumdadır. Ülkemizde ise, kripto paralar yasal mı sorusunun cevabını Türkiye’de Bitcoin yasal mı? yazımızla birlikte resmi kurum ve kişi görüşleriyle birlikte verdik. Bu konuda çeşitli görüşler bulunuyor, ama henüz bir kesinlik söz konusu değil. Vergilendirme ile ilgili ise ülkemiz için hiç bir veri bulunmuyor.

Bazı ülkeler kripto paraları yasallaştırmak gibi adımlar atarken, bazıları ise yasaklama konusunda adımlar atıyor. Yakın zamanda gerçekleşen G20 toplantısında ise, kripto paralar için olumlu mesajlar gelmişti.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça yazıyı güncelleyeceğiz.

Kripto para nasıl alınır?

Herhangi bir kripto parayı satın almak istiyorsanız, seçtiğiniz kripto paranın bulunduğu bir borsa tercih edebilirsiniz.

Türk kripto para borsaları

 • BTCTurk (Bitcoin, Ethereum, Ripple)
 • Paribu (Bitcoin)
 • Koinim (Bitcoin, Litecoin)
 • Koineks (Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Doge, Dash, Ripple, Stellar, NEM)
 • OVIS (Bitcoin, Ethereum, Dash, Litecoin, Dogecoin, Ethereum Classic, IOTA, OmiseGO, NEO, EOS, Ripple, Monero, Zcash, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Stellar, Genesis Vision, TRON, Status)

Yabancı kripto para borsaları

 • Binance
 • KuCoin
 • Bittrex
 • Bitfinex
 • HitBTC
 • CEX.IO
 • Huobi

Kredi Kartı ile Kripto Para Nasıl Alınır?

Kredi Kartı ile Kripto Para satın almak istiyorsanız CEX.IO veya Indacoin sitelerini kullanabilirsiniz. Bu konuyu Kredi Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır? yazımızda anlattık. Aynı adımları izleyerek farklı kripto paralarda satın alabilirsiniz.

Kripto para servisleri

Çok yakında güncel kripto para fiyatları sitemiz Coinfiyati.net ile sizlere anlık fiyatları, market kapasitelerini, çeşitli zaman dilimlerindeki yüzdelik değişimleri, grafikleri ve bir çok veriyi sunacağız. Sitemiz için çalışmalar devam ediyor, tamamlandığında hem bu yazı üzerinden hemde sitemiz üzerinden duyurusunu gerçekleştireceğiz.

Bunun yanında, kripto para birimleri hakkında bilgi ve izleme sunan bir çok hizmet bulunmaktadır. Bizim sitemiz üzerinden en son Bitcoin Haberleri ve Kripto Para Haberleri okuyabilirsiniz. CoinMarketCap, güncel fiyat, market kapasitesi ve benzeri verileri size sağlar. Reddit ise, toplulukla bağlantıda kalmak ve trendleri takip etmenize olanak sağlar.

Madenciler için ise: CoinWarz. Bu site, madencilerin coin kar oranları, güç tüketimi ve benzeri oranlar dikkate alındığında hangi coin madenciliğinin en karlı olduğunu belirlemelerine yardımcı olabilir. Her coin’in güncel zorluklarını ve geçmiş zorluklarını görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tayland, kripto paralara vergi getiriyor başlıklı makalemizde Kripto para, Tayland ve Vergi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Altcoin, Bitcoin, Kripto para Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir