Kripto para madencileri, ekran kartı stoklarını tüketiyor

24 Ocak 2018 0

Günümüzde ekran kartı () ile yapılan , ekran kartı stoklarını tüketiyor. Ekran kartları ya stoklarda bulunamıyor yada olması gerekenden çok daha yüksek fiyatlandırılıyor.

Ekran kartları (GPU), işlemcilere () göre daha hızlı işlem yapabilirler. Bu özellikleriyle sadece oyun dünyasının değil, birçok alanda kullanılıyorlar. Günümüzde kripto para madenciliğinin yaygınlaşmasıyla madenciler içinde aranan donanımlar haline geldiler.

Kripto para madenciliğinin yaygınlaşmasıyla birlikte ekran kartları piyasada neredeyse bulunamıyor. Ya bulunamıyor yada çok yüksek fiyattan satışa sunuluyorlar. ve gibi önde gelen ekran kartı üreticileri bu durumdan şikayetçiler. Onlar ekran kartlarının asıl amacı olan oyunculara ulaşmasını istiyor.

Örneğin, Nvidia GeForce GTX1080 Ti ekran kartının tavsiye edilen satış fiyatı 700 dolar iken hem yerli hem yabancı sitelerde bunun çok daha üzerinde satışa sunuluyor. Ülkemizin önde gelen mağazalarından Vatan Bilgisayar‘da söz konusu ürün 4934 TL‘den satışa sunuluyor. Buda tavsiye edilen satış fiyatından yaklaşık 500 dolar fazla ediyor.

Nvidia, bu durumdan şikayetçi olsada şirket değerleri 3 yılda 10 kat yükseldi.

Sizde bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yatırımcıların 2018'de kripto paraya yönelmesi bekleniyor başlıklı makalemizde Binance, Kraken ve Kripto para hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: AMD, CPU, GPU, Kripto para madenciliği, Nvidia Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir