Kenya Merkez Bankası, kripto para risklerine karşı uyardı

Merkez Bankası (CBK), ülkedeki tüm bankalara bir genelge göndererek, birimleriyle veya kriptoyla ilgili kuruluşlarla yapılan işlemlerle ilgili uyarıda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Patrick Njoroge, Ulusal Meclis Maliye Komitesinde yaptığı konuşmada, CBK’nın genelgede yer alan uyarısının küresel olarak diğer düzenleyicilerle aynı doğrultuda olduğundan bahsetti:

“CBK’nın eylemleri, çoğu kripto para birliğine karşı temkinli yaklaşımı benimseyen küresel düzenleyiciler tarafından alınanlarla tutarlıdır.”

Njoroge, kripto paraların yasadışı faaliyetler için kullanılma yaygınlığını, anonim niteliğini ve yasak için itici güç olarak merkezi kontrol eksikliğini gösterdi:

“Özellikle tüketici koruma, sahtekarlık, bilgisayar korsanlığı ve veri kaybı gibi kripto parayla ilişkili riskler var ve bunlar piramit şeması (saadet zinciri) olarak kullanılmaya meyilli.”

Njoroge, The Star’a göre, teknolojideki yenilikleri desteklediğini ifade etti, ancak bazı yeni teknolojilerin finansal sektör için tehlikeli olabileceğini kaydetti.

CBK, 2015 Aralık ayında halkı Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine karşı yasal düzenlemelerin kabul edilmemesi nedeniyle halkı uyardı.

Hindistan’ın Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta kripto paralarla ilgili kuruluşlarla olan tüm anlaşmalara son vereceklerini açıkladı. Çin’in Merkez Bankası ise, geçen yılın Eylül ayında İlk Para Teklifleri’nin (ICO) tehlikelerine karşı uyarıda bulunmuştu.

Bir önceki yazımız olan Groestlcoin, Binance borsasında işlem görmeye başladı başlıklı makalemizde Binance ve Groestlcoin hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Kenya, Kripto para Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir