Kazakistan Merkez Bankası, kripto paraları yasaklamak istiyor

Başkanı, ’nın ülkede kripto para birimi ticaretini ve madenciliğini yasaklamak istediğini söyledi.

Sputnik News’e konuşan Daniyar Akishev, merkez bankasının “son derece sert kısıtlamalar” arayan kripto para birimlerine “çok muhafazakar bir yaklaşım” sağladığını söyledi.

Bu amaçla Sputnik’e konuştuğunda, tüm kripto borsalarını yasaklamak ve vatandaşların fiat para birimini herhangi bir kripto para birimine dönüştürmelerini önlemek istiyor.

Ayrıca, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Kazakistan sınırları içinde kripto para birimi madenciliğini yasaklamak istediğini söyledi:

“Ulusal piyasa ile ilgili riskleri en aza indiriyoruz. Ancak, bu pazarın sınır ötesi pazarda kontrolünü sağlamak için merkez bankalarının hiçbiri bu araçlara sahip değil. Bu nedenle, en azından bu riski ulusal para birimi üzerinden önlemeliyiz.”

Banka ve diğer devlet kurumları, kripto paraların “kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için ideal bir araç” olduğuna inanıyor.

Başkanın sözlerine rağmen, şu anda Kazakistan’da kripto para kullanımının engellenmesini amaçlayan herhangi bir düzenleme veya kanun bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan Telegram ICO'su şimdiye kadar 1.7 milyar dolara ulaştı başlıklı makalemizde ICO, Telegram ve TON hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Kazakistan, Merkez Bankası Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir