İsrail, Bitcoin ve diğer kripto paralara vergi getiriyor

20 Şubat 2018 0

hükümeti, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ve diğer birimlerini amaçlı bir mülk olarak göreceğini doğruladı. Böylece İsrail, kripto para işlemlerinden toplayabilecek.

Yayınlanan bildiride, Vergi Otoritesi’nin kripto para birimlerini “bir para birimi değil bir mülk” olarak göreceği yönündeki geçmiş işaretlerini doğrulamakta ve bu nedenle vergiye tabi tutulmaktadır. Kurumun tutumu ilk olarak bu yılın Ocak ayında çıkarılan bir taslak genelgesinde detaylandırılmıştır.

Genelgeye göre, kripto para birimlerinden elde edilen kazançların %20 ile %25 arasında değişen oranlarda sermaye kazançları vergisine tabi olacak. Bunun yanında, işletmelerle bağlantılı kripto para birimleri ticaretinde buna ek olarak %17 katma değer vergisinin (KDV) ödenmesi gerekecek.

Kurumun Pazartesi günü yaptığı duyuru, Ocak ayının sonlarında yayınlanan bir başka taslak metni akıllara getiriyor. Söz konusu taslak metinde, hükümetin ICO’lara vergi koyabileceği olası yolları özetliyor. Bu duyuruda olduğu gibi, söz konusu taslakta ele alınırsa, İsrail hükümeti yakında ICO’lara da vergi getirebilir.

Bir önceki yazımız olan Suudi Arabistan, Ripple ile anlaşma imzaladı başlıklı makalemizde Ripple, RippleNet ve Suudi Arabistan hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bitcoin, İsrail, Kripto para, Vergi Kategoriler: Bitcoin, Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir