IOTA cüzdanlarından milyon dolarlar çalındı

23 Ocak 2018 0

Birkaç gün önce cüzdan kullanıcılarından yaklaşık 4 milyon dolar çalındı. Hırsızlığın kaynağı henüz takip edilememiştir ve Blockchain’de çoğu şeyin takip edilemediği gibi bu hırsızlıkta takip edilemeyebilir.

IOTA cüzdanı kullanıcılarının kendi tohumlarını (private key) kendileri oluşturmaları gerekiyor. Pek çok kullanıcıda bu konuda online tohum oluşturucu siteleri kullanıyor. Hackerlar, bu onoline tohum oluşturucuları kullanarak cüzdanlara girebildiler.

IOTA tohum oluşturma nasıl çalışır?

Yeni bir IOTA cüzdanı yarattığınızda, 81 karakterden oluşan bir tohum (seed) edinmeniz gerekir. Elbette bunun için fazlasıyla çözüm mevcut. Örneğin, IPFS tohum üreticisini kullanabilir veya Linux/Mac terminali ile bir anahtar oluşturabilirsiniz. Ancak bu çözümler karmaşık ve sıradan kullanıcılar daha kolay çözümleri tercih ediyor.

Burada da güvenlik sorunu meydana geliyor. Örneğin, tohum oluşturucu sitesini birisi hackleyecek olsa veya tohum oluşturucuyu zaten bu amaçla açmış olsa, kullanıcılarının o sitede oluşturduğu tüm özel anahtarları (private key) toplayabilir. Burada biz olabileceklerden konuşuyoruz tabii, ama Cuma gecesi bunun yaşandığına dair bazı raporlar var. Çalıntı tohumların kullanılarak çok fazla fon aktarımı yaşandığı görüldü. Aynı zamanda popüler IOTA fullnode‘larından birine de gerçekleştirildi ve kurbanların paralarını geri almaları engellendi.

IOTA cüzdanındaki en son yaşanan hack olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? IOTA’nın popülaritesini etkiler mi? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Güney Kore, kripto para borsalarına vergi getirdi başlıklı makalemizde Bithumb, Güney Kore ve Kripto Para Borsaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: DDoS saldırısı, IOTA, Wallet Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir