ICO nedir? ICO yatırımı nasıl yapılır?

nedir?

ICO: . ICO, Blockchain ve kripto para piyasasında ortaya çıkan fon toplama projeleridir.

ICO açılımı “Initial Coin Offering” yani “İlk Para Teklifi“. Bir şirket, kendi kripto para birimini bir finansman amacı ile serbest bıraktığında, bazen “crowdsale” olarak adlandırılan bir etkinliktir. Genellikle belirli sayıda token yayınlar ve daha sonra bu tokenları genellikle Bitcoin karşılığında yada herhangi bir para birimi karşılığında, hedef kitlesine satar.

Sonuç olarak, şirket, ürün geliştirmeye kaynak sağlamak için sermaye alır ve satın alanlarda token sahibi olurlar.

Başarılı ICO’lar var mı?

Evet, bolca başarılı ICO örneği var.

ICO’yu başlatan ilk proje Mastercoin oldu. 2013 yılında kendi tokenlarını satarak 5 milyon dolarlık Bitcoin topladı.

ICO, ürün talep edildiğinde ve üzerinde çalışan sağlam bir ekip olması şartıyla, kripto projelerini başlatmak için kanıtlanmış ve etkin bir yoldur.

ICO avantajları nedir?

Bir ICO’ya katılmanın birçok olası faydası vardır. Açık olan: Şirketin ürününü piyasaya sürmesine yardım etmiş oluyorsun. Ayrıca, satın aldıktan sonra ICO tokenlarının değeri yükselebilir, tokenları satarak kâr edilebilir.

Tıpkı Kickstarter’da olduğu gibi, her ICO katılımcısı için önemli bir amaç, kişisel olarak ilginç ve çekici bulduğu bir projeye fon sağlamaktır. Ancak, süreçte kar elde etmek için ek bir fırsat var.

Çoğu durumda, bir ICO sırasında tokenler, Bitcoin veya ABD doları cinsinden sabit bir fiyattan satılır. Bu fiyat hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Yatırımcılar, geliştirme ekibine güvenerek, ürünü piyasaya süreceklerine inanarak bu yatırımları yapıyorlar. Proje geliştirildikten ve piyasaya sürüldükten sonra, tokenın değeri gerçek ve çalışan bir ürünle güvence altına alınır. Ve bu neredeyse her zaman fiyatta bir artışa yol açar. Bu olduğunda, orijinal destekçiler tokenlerini önemli bir kâr için satabilirler.

Örneğin, 2014 yılında Ethereum’un ICO’su sırasında tokenlar, token başına 0,3 ila 0,4 arasında değişen bir fiyata satıldı. Projenin ana platformu Temmuz 2015’te piyasaya sürüldükten sonra, her bir tokenın fiyatı önemli ölçüde arttı ve bir noktada 19.42 dolara ulaştı. Bu, en şanslı katılımcılardan bazılarının yüzde 6000’in üzerinde bir kâr elde ettiği anlamına geliyor.

Ancak, herhangi bir kârın garanti edilmediğini unutmayın. Bir ICO kampanyası başarısız olabilir ve bu durumda, tüm toplanan fonlar göndericilerine iade edilir. Başarılı olsa bile, geliştiricilerin nihai bir ürünü teslim edemeyeceği ve tokenların fiyatının asla yükselmeyeceği ihtimali de var. Bu, tüm ICO yatırımcılarının herhangi bir kampanyaya katkıda bulunmaya karar verdiklerinde dikkate almak zorunda oldukları bir risktir.

Bunların yanı sıra, katıldığınız ICO’yu iyi araştırmalısınız. ICO, sahte çıkabilir. Topladığı paralar karşılığı herhangi bir ürün sunmayabilir. Hatta, token gönderimi dahi yapmayabilir.

ICO yatırımı nasıl yapılır? Nasıl ICO bulabilirim?

Çok sayıda Blockchain projesi, kendi ICO’larını kendi web sitelerinde yayınlıyor. Bu uygulama, çoğu durumda, kampanyanın sınırlı bir şekilde kullanılmasına yol açtığı için optimal değildir. Çünkü, açılış sayfanıza kendi başınıza birçok kişi çekmek kolay değildir.

Bu yüzden insanlar, Kickstarter ya da Indiegogo’ın Blockchain tabanlı olmayan projeler için yaptığı gibi, farklı girişimlerin ICO kampanyalarını bir araya getiren platformlar oluşturmaya başladı. İronik olarak, bu platformlardan bazıları da kendi ICO’ları aracılığıyla finanse edildi. Bunlardan bazıları:

Waves
ICONOMI
State of the ÐApps (Ethereum tabanlı)

Ayrıca, ICO listelerini Google’da “ICO List, ICO Listesi” benzeri aramalar yaparak bulabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz siteler hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Projenin sahipleri paramla kaçmayacak mı?

Ülkeye bağlı olarak, bu konuda genellikle hükümetler tarafından verilen hiçbir garanti bulunmuyor. Bununla birlikte, şu anda ICO kampanyalarını başlatan şirketlerin çoğu, katkıda bulunanlara yeterli güven ve şeffaflık sağlamak için bazı kısıtlamalar getirmektedir.

İlk ICO’lar, bu işi normal olarak çok az kural ya da kısıtlamalarla çok doğaçlama gerçekleştirdiler. Ancak Blockchain start-up ​​sahipleri kısa süre içinde, hükümet düzenlemeleri olmaksızın, topluluğun güvenini sağlamaları gerektiğini farkettiler.

Bu, kendinden empoze edilen bir dizi kısıtlamaya yol açmıştır. Bunlardan bazıları:

  • Topluluk üyelerinin katkılarını emanet cüzdanlarında saklamak. Bir emanet cüzdanında saklanan fonlara erişmek için, sahiplerinin birkaç özel anahtara ihtiyacı vardır. Anahtarlardan biri genellikle proje geliştirilmesinde savunmasız bir üçüncü şahsa aittir.
  • Şirket için bir tüzel kişilik oluşturmak ve ICO’nun bir dizi şart ve koşullarını belgelemek.

Sahte ICO nasıl anlaşılır?

Potansiyel olarak sahte bir ICO’nun birkaç işareti vardır: anonim geliştiriciler, bir emanet cüzdanının olmaması ve belirsiz ya da gerçekçi olmayan hedefler en çok arananlar arasındadır.

Kripto para topluluğu geçtiğimiz birkaç yıl boyunca bir dizi aldatmaca ICO kampanyası ile uğraşmak zorunda kaldı. Bu kampanyaların çoğu için ortak olan ve potansiyel olarak tehlikeli olan şirketlerden hangisini önleyebileceğinizi tespit eden bazı kırmızı çizgiler mevcut:

  • Projenin geliştiricileri, anonim veya bilinmeyen kişilerse. Bir ICO’nun arkasındaki insanlar kendilerini tanıtmazlarsa, sahte ICO düzenlerken kendilerini güvende hissetme olasılıkları daha yüksektir.
  • Katkılarınız için emanet cüzdanı yoksa. Katkıda bulunanların bağışlarının tüm anahtarları bir projenin sahiplerinin elinde yoğunlaşmışsa, hiçbir şey onları toplanan parayla kaçmaktan alıkoymaz.
  • Gerçekçi olmayan / belirsiz hedefler. Bir proje net ve gerçekçi bir yol haritasına (road map) sahip olmadığı zaman, bunun arkasındaki insanların ne yaptıklarını bilmedikleri anlamına gelir. En kötüsü, umursamıyor olabilirler çünkü aslında hiçbir şey yapmayacaklardır.
  • Şeffaf olmamak. Bugün, projenizin ilerleyen aşamalarını hedef kitleye göstermek, kripto piyasasında standart olarak kabul edilmektedir. Geliştiriciler, kod snippet’lerini, ürünlerinin demo / beta sürümlerini, videoları veya ilerlemelerine ilişkin diğer türdeki raporları yayınlamazlarsa, belkide gösterecekleri hiçbir şey yoktur.

Yukarıdaki işaretlerden herhangi birini ve özellikle bunların çoğunu içeren bir ICO kampanyası bulduysanız, bunun için herhangi bir para ödemekten kaçınmak en iyisidir.

ICO tokenları başka ne işe yarar?

Bu projeye bağlı olarak değişebilir. Bazen, tokenlar bazı ek özelliklere sahip olabilirler.

İyi bir örnek olarak: Storjcoin. Storjcoin, ICO sırasında Storj.io tarafından piyasaya sürülen tokenlardır. Storj.io merkezi olmayan bir bulut depolama start-up’ıdır ve ana ürünü piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılar Storjcoin’i depolama alanında harcayabilecekler. Dediğimiz gibi, ICO tokenlarının kullanım alanları, projeye bağlı olarak farklılık gösterebilir.


Bu yazımızda sizlere ICO nedir? ICO yatırımı nasıl yapılır? Nasıl ICO bulabilirim? Sahte ICO nasıl anlaşılır? gibi temel soruları cevaplamaya çalıştık. Katılacağınız ICO’lar ile ilgili iyi bir araştırma yapmayı unutmayın. Eğer herhangi bir sorunuz varsa yorum bölümünden sorabilir, düşüncelerinizi yine yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tether (USDT) nedir? Ne işe yarar? başlıklı makalemizde Tether ve USDT hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ICO, İlk Para Teklifi Kategoriler: Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorumlar
  1. -

    ICO projelerini takip edebileceğimi dışında başka Türkçe ICO listeleme servisi varmıdır ? Bu projelere ufak yatırım yapmak adına Türkçe kaynak oldukça az ülkemizde

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir