Hollanda mahkemesi, Bitcoin’i aktarılabilir değer olarak gördü

20 Mart’ta yayınlanan bir belgeye göre, ’da bir , 0.591 BTC’ye sahip olan bir davacı lehine karar verdikten sonra “aktarılabilir değer” olarak sınıflandırdı.

Söz konusu dava, 2 Şubat 2018 tarihinde Hollanda mahkemesinde, halka açık olmayan bir şirket olan Koinz Trading BV’ye karşı açıldı. Daha önce Midden-Nederland alt mahkemesi tarafından, 0.591 BTC veya 10.000 €‘ya kadar bir ceza ödemesi yapılmasına karar verildi.

Şirketin BTC cinsinden gerekli miktarı ödemeye ilişkin verilen kararı yerine getirmemesinin bir sonucu olarak mahkeme, şirketin ödeyeceğini veya iflas ettiğini beyan etmiştir.

Mahkeme kararı, Bitcoin’in mülkiyet hakkının tüm özellikleri sergilediğini ve dolayısıyla BTC’nin mülkiyet hakları kapsamında devredilmesi iddiasının meşru olduğunu belirtmektedir:

Bitcoin, mahkemeye göre, hak sahibinin bilgisayarının sabit diskinde saklanan benzersiz, sayısal olarak şifrelenmiş bir sayı ve harf dizisinden var oluyor. Bitcoin, bir cüzdandan başka bir cüzdana, Bitcoin göndererek “teslim edilir”. Bitcoin’ler, ödeme durumunda ödeme yapan tarafından doğrudan alacaklıya teslim edilen tek başına değer dosyalarıdır. Bitcoin, bir değeri temsil eder ve transfer edilebilir. Mahkemenin görüşüne göre, bir mülkiyet hakkının özelliklerini gösterir. Bu nedenle, Bitcoin’de bir ödeme talebi, doğrulama için hak iddia eden bir iddia olarak görülmelidir.

Mahkeme, Bay Vries ve Koinz Trading BV arasında tartışmasız bir sözleşmenin bulunduğunu tespit etmiştir: yükümlülükler BTC olarak alındığından, tutar aynı para birimiyle geri ödenmelidir.

Hollanda mahkemesi kripto paraları bir para birimi olarak kabul etmek için kademeli adımlar atıyor olsa da, diğer kuruluşlar bunu kabul etmemektedir. G20 Finansal İstikrar Kurulu (FSB), FSB’nin kripto para birimini paradan ziyade varlık olarak gördüğü ima edilen 20 Mart tarihli bir belgeyi yayınladı. Belge, kripto para birimlerinin “egemen para birimlerinin özelliklerinden yoksun” olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz ay İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, “Bu [kripto para birimleri] şu ana kadar, paranın geleneksel yönleri üzerinde çok başarısız oldu. Bu, her yerde olduğu için bir değer deposu değil. Kimse onu bir değişim aracı olarak kullanmaz.

Bir önceki yazımız olan Twitter CEO: Bitcoin, 10 yıl içinde dünyanın tek para birimi olacak başlıklı makalemizde Bitcoin, Jack Dorsey ve Square hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bitcoin, Hollanda, Mahkeme Kategoriler: Bitcoin
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir