HODL nedir?

3 Mart 2018 0

Kripto para piyasasında en sık karşılaşabileceğiniz terimlerden birisi: . nedir? nasıl yapılır? Bu yazımızda terimini inceleyeceğiz.

HODL

Eğer sizde kripto paralarla uğraşıyorsanız yüksek ihtimalle HODL terimine rastlamışsınızdır. HODL, kripto parayı satmak yerine onu tutmak (holding) anlamına geliyor. Terim aslında İngilizce olan “hold” kelimesinden geliyor.

hold f. sahip olmak
hold f. zaptetmek
hold f. tutmak

İngilizce “hold” kelimesinin Bitcoin ve kripto para ortamında HODL‘a dönüşmesinin ise ilginç bir hikayesi var.

2013 yılında Bitcoin fiyatları 1200 dolardan 500 dolara ani bir şekilde düşmüştü. Bu ani düşüş sonucunda herkes Bitcoin’leri satmaya başladığında Bitcointalk sitesinde GameKyuubi isimli bir kullanıcı “I AM HODLING” başlıklı bir konu açtı. Kullanıcı, “Ben elimde tutacağım” anlamına gelen “I am holding” yerine yanlışlıkla (alkolün etkisiyle) “I AM HODLING” yazmış ve kendisinin diğer insanlar kadar zeki olmadığını ve sahip olduğu Bitcoin’leri satamadığı için elinde tutacağını belirtmişti.

Eğer söz konusu kullanıcı, o zamanlar sahip olduğu Bitcoin’leri gerçekten elinde tuttuysa parasını fazlasıyla katladı. Yaşanan bu olayda, Bitcoin dünyasında yer edinerek “HODL” terimini kazandırmış oldu. Bir efsanenin doğduğu başlığa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Söz konusu mesajın çevirisi:

Bu başlığı iki kez yazdım çünkü ilkinde yanlış olduğunu biliyordum. Hala yanlış. Her neyse. Kız arkadaşım lezbiyen bardan dışarı çıktı, BTC düşüyor. NEDEN ELİMDE TUTUYORUM? SİZE NEDENİNİ SÖYLEYEYİM. Çünkü ben kötü bir ticaretçiyim ve BEN KÖTÜ BİR TİCARETÇİ OLDUĞUMU BİLİYORUM. Evet siz iyi ticaretçiler yükselişleri düşüşleri pit pat piffy wing wong wangları bulabiliyorsunuz ve böylece sorunsuz milyonlarca dolar kazanabiliyorsunuz, sorun değil kardeşim. Aynı şekilde zayıf olanlar OH HAYIR DÜŞÜYOR SATMAM GEREK ve AMAN TANRIM derken, iyi ticaretçiler NE YAPTIKLARINI VE NE ZAMAN GERİ SATIN ALACAKLARINI BİLİYORLAR ama ne var biliyor musunuz? Ben o gruba dahil değilim. Ticaretçiler geri satın aldığında ben halen sermaye piyasasında bulunuyorum ve bilin bakalım KİMİ KANDIRIYORSUNUZ günlük ticaretçiler, BENİ DEĞİL~! Alay konuları diyor ki “OHH SATMALIYDIN”. EVET HADİ CANIM SENDE! HERHALDE SATMALIYDIM. HER BİR SATIŞTAN ÖNCE SATMAM GEREKİYOR VE HER BİR ALIŞTAN DAKİKALAR ÖNCE ALMAM GEREKİYORDU AMA BİLİYOR MUSUNUZ HERKES SİZİN KADAR HAVALI DEĞİL. Siz iyi bir günlük ticaretçi veya ileri görüşlü bir çaylaksanız düşüş beklentileri olduğunda satıyorsunuz. Bunların arasında olan insanlar ise bekliyor. Bunun gibi sıfır toplamlı bir oyunda, ticaretçiler yalnızca siz paranızı satarsanız alırlar.

bu yüzden bende biraz whiskey aldım

aslında şişede whisky olarak yazılmış

her neyse

bana dava açın

(ama yalnızca BTC ile ödenebiliyorsa)

Bir önceki yazımız olan Litecoin nedir ve nasıl alınır? başlıklı makalemizde Charlie Lee, Litecoin ve LTC hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: HODL Kategoriler: Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir