Güney Kore, kripto para borsalarına vergi getirdi

23 Ocak 2018 0

, kripto para borsalarından %22 kurumlar vergisi ve %2.2 yerel gelir vergisi tahsil edecek.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre, hükümet, 22 Ocak günü yaptığı açıklamayla ülkede bulunan kripto para borsalarından %22 kurumlar vergisi ve %2.2 yerel gelir vergisi tahsil edeceğini duyurdu.

56 milyon dolar ödeyecek

Yonhap, Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb‘ın geçtiğimiz yıl yaklaşık 295 milyon dolar kazandığını bildirdi. Bu nedenle Pazartesi açıklanan vergi oranlarına göre, yaklaşık 56 milyon dolar vergi ödemesi bekleniyor. Hükümet tarafından açıklanan vergi oranları yıllık 20 milyar won (yaklaşık 18.7 milyon dolar) gelir sağlayan tüm şirketler için geçerli.

Yonhap’ın yayınladığı haber sırasında günlük ticaret hacmi 2.85 milyar dolar ile dünyanın en büyük kripto para borsası Bithumb, Şubat 2017’de Kuzey Kore’li hackerlar tarafından yapıldığı düşünülen saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda borsa, 7 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum kaybetti.

Bir önceki yazımız olan Ledger 75 milyon dolarlık yatırım aldı başlıklı makalemizde Bitcoin Cüzdanı, Ledger ve Ledger Nano S hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bithumb, Güney Kore, Kripto Para Borsaları, Vergi Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir