Google, kripto para madenciliği eklentilerini yasaklıyor

, Chrome mağazasında bulunan tarayıcı eklentilerini yasakladı.

ABD internet devi Google, Pazartesi günü Chrome mağazasına kripto para madenciliği eklentileri için yasak getireceğini açıkladı. Google, Temmuz ayından itibaren madenciliği kolaylaştıran mevcut tarayıcı eklentilerini kaldırmaya başlayacağını söyledi. Yasak, sadece madencilik eklentilerini kapsıyor, Blockchain eklentileri yasaktan etkilenmeyecek.

Google, daha önce yalnızca madencilik eklentilerine, kullanıcılarını amaçlarıyla ilgili açıkça bilgilendiriyor olması koşuluyla izin vermişti. Ancak bu politikanın, uyumsuz eklentileri engellemek için yeterli olmadığı anlaşıldı.

Chrome‘un kaynak kodunu sağlamak için Google tarafından başlatılan açık kaynaklı bir girişim olan Chromium, geliştiricilerin bir süredir madencilik eklentileri konusunda endişe duyduklarını gösteriyor.

Wired‘e göre Google, Pazartesi günü yasağını uygulamaya karar verdi. Çünkü Chrome Web Mağazası‘na gönderilen madencilik eklentilerinin büyük çoğunluğu kendi kullanım politikasına uymuyor.

Google‘ın eklenti platformu ürün müdürü James Wagner, “Sağlıklı bir eklenti ekosistemini sürdürmenin anahtarı, platformu açık ve esnek tutmaktır. Bu, geliştiricilerin, Chrome kullanıcıları için yaratıcı ve yenilikçi özelleştirmeler oluşturmasını sağlıyor.” diye konuştu.

Madencilik eklentileri yasağı, Google’ın kripto para reklamlarını yasaklayacağını duyurmasından sonra henüz bir ay geçmeden geldi.

Ocak ayında, siber güvenlik şirketi TrendMicro, Google’ın madencilik konusunda mağdur olduğunu ve DoubleClick Reklamlarının kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımlarını yayınlamak için kullanıldığını keşfetti.

Bir önceki yazımız olan Vitalik Buterin, Ethereum'u sınırlandırmayı teklif etti başlıklı makalemizde ETH, Ether ve Ethereum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Google, Google Chrome, Kripto para madenciliği Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir