G20 zirvesinden çıkan kripto paralarla ilgili 10 sonuç

Geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük 20 ekonomisinin grubu olan , Buenos Aires, Arjantin’de gerçekleşti. Kripto paraların düzenlenmesi, tarafından tartışılan başlıca konular arasındaydı. Ana mesaj olumlu oldu: Yasaklamayacağız, ancak piyasayı düzenleyeceğiz. Çin, ABD ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu grubun bu konuya nasıl hitap edeceğine dair pek çok şüphe vardı.

Temmuz ayında, yönetmelik için ilk somut teklifler sunulmalı, bu nedenle, dünya çapında büyük yatırımcılara ve kurumsal pazarlara giden yolun önünü açan, Bitcoin gibi kripto paralara kurumsal meşruluğu getirecek olan temanın tüm gelişimini takip etmek önemlidir.

1. Kripto paralar ve Blockchain ülkeler tarafından benimsenmelidir.
G20 katılımcıları, kripto paraların ekonomik sistemin dışında kalan insanları sistemin içine alma gücü bulunduğunu ve refah politikalarını genişletme konusunda hükümetlere yardımcı olabileceğini fark ettiler.

2. Uluslar geleneksel ekonominin çöküşünü kabul ediyor.
Bakanlar, geleneksel ekonominin bir geçiş sürecinden geçtiğine ve dijital çağın ekonomiden ayrılmasının artık mümkün olmadığına karar verdiler.

3. Yönetmelik kaçınılmazdır.
Düzenleme, kaçınılmaz bir süreçtir. Ekonomi dijital olsa da, vatandaşlar gerçek bir ülkeye ve aynı zamanda işletmelere bağlıdır. Bu yüzden başka alanlarda olduğu gibi bazı kurallar bulunmalıdır.

4. Düzenlenmeli, yasak olmamalı.
G20 üyeleri, birimlerinin önemli olduğuna ve ekonomik&sosyal örgütlenmede bir devrimi temsil ettiğine oybirliğiyle karar verdiler. Ancak, düzenlemelerin olması gerekiyor.

5. Yönetmelik, teknolojiyi engellemeyecek, ancak vergilendirme neredeyse kesin.
Düzenleyici sürecin çok dikkatli bir şekilde ele alınacak ve teknolojinin gelişmesini engelleyecek sert kuralların uygulanmayacak. Bununla birlikte, vergi uygulaması ise neredeyse kesin.

6. İlk düzenleme teklifleri Temmuz ayında sunulacak.
Merkez Bankası Başkanları, Mali Eylem Görev Gücü (FAFT) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) G20 düzenleme tekliflerinden sorumlu olacak. Yönetmelikler için ilk pratik teklifler, bu yıl Temmuz ayında, Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarının 3. toplantısı sırasında sunulacak.

7. Suçların önlenmesi.
Düzenlemeler, temel olarak, terörizmin finansmanı, paradan kaçınma ve kara para aklama gibi yasadışı faaliyetlerin önlenmesine odaklanacaktır.

8. Takip ve KYC (Know Your Customer).
Kripto para işlemlerinin nasıl izleneceği konusunda ortak görüş yok. Bununla birlikte, KYC ile Dijital Kimlik prosedürlerinin standart olması öngörülüyor.

9. Avrupa, süreci G20 dışına çıkarmak istiyor.
Avrupa, kripto paralarını düzenleme sürecine öncülük etmeyi planlıyor. Ancak G20’den çıkan sonucu, yani Temmuz ayını, beklemeyecek. Bazı Avrupa ülkeleri, konuyu tartışmak ve pratik normları Avrupa’da uygulamak için bir çalışma grubu oluşturdu.

10. Öz-denetim.
Konu resmi toplantılarda ele alınmamış olsa da, arkaplanda, Japonya, Porto Riko ve ABD’de yer edinen öz-düzenleme süreci yorumlandı ve zirvenin gündeminde yer alabildi.

Bir önceki yazımız olan Tayland, kripto paralara vergi getiriyor başlıklı makalemizde Kripto para, Tayland ve Vergi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: G20, Kripto para Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir