Facebook, kripto parası Libra’yı tanıttı: Tüm bilmeniz gerekenler

, kendi kripto parası ’yı tanıttı. Dijital paranın kullanım alanları, teknolojisi ve sebebi gibi tüm bilmeniz gerekenler.

Facebook, nihayet sıfır işlem ücretine sahip, bir şeyler satın almanıza veya para göndermenize olanak sağlayan kripto para birimi Libra‘nın ayrıntılarını açıkladı. Bunun sayesinde, anonim bir şekilde bir şeyler satın alabilir veya nakit olarak çekim gerçekleştirebilirsiniz. Dijital para, üçüncü parti cüzdan uygulamaları ile birlikte çalışacak olmasının yanı sıra; Facebook’un kendi uygulamasında, WhatsApp ve Messenger’da yer alacak Calibra cüzdanı ile de kullanılabilecek. Bugün Facebook, 2020’nin ilk yarısında halka açılmadan önce blok zinciri sistemini çözmek için Libra ve test ağını açıklayan bir beyaz bülten (whitepaper) yayınladı.

Facebook, Libra’yı tamamen kontrol etmeyecek. Bunun yerine, projenin faaliyetlerine her biri en az 10 milyon dolar yatırmış olan , ve ’de dahil olmak üzere Libra Derneğinin diğer kurucu üyeleri gibi yönetimde tek bir oy hakkı bulunacak. Dernek, açık kaynaklı Libra Blok Zincirini ve geliştirici platformunu kendi Move programlama dili ile destekleyecek. Ayrıca işletmelerle “Libra ile ödeme alma” ve hatta müşterilere indirim, puan gibi konularda sözleşme imzalayacak.

Facebook ayrıca, kripto işlemleri gerçekleştiren ve Libra ödemelerinizi Facebook verilerinizle hiçbir zaman karıştırmadan, reklam hedeflemede kullanılamayacak şekilde gizlilik sunan Calibra adlı bir şirket kuruyor. Gerçek kimliğiniz, herkes tarafından görülebilecek olan işlemlerinizle ilişkilendirilemeyecek. Ancak, Facebook/Calibra ve Libra Derneği’nin diğer kurucu üyeleri, Libra’nın değerini korumak amacıyla rezerv tutulan para kullanıcılarının faizini kazanacak.

Facebook’un bankasızlar için finansal katılımı teşvik eden küresel bir dijital para birimi oluşturma konusundaki bu girişimi aslında beklenenden çok daha fazla mahremiyete ve ademi merkeziyetçiliğe sahip. Facebook, Libra’nın geleceğine hükmetmek veya derhal tonlarca para sıkmak yerine, ödemeleri çevrimiçi etki alanına çekerek daha büyük ve uzun oynuyor. Facebook’taki Blockchain Başkan Yardımcısı , San Francisco’nun tarihi Mint binasında yapılan brifing sırasında şirketin nedenini ve temel gelir kaynağını birleştirdiğini açıkladı: “Daha fazla ticaret olursa, daha fazla küçük işletme platformda daha fazla açık ve kapalı satış yapacak ve platformda daha fazla reklam satın almak isteyecekler, böylece reklam işimiz için iyi olacaklar.“.

Bir önceki yazımız olan Huobi, Binance'ı geçti başlıklı makalemizde Huobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Andreessen Horowitz, David Marcus, Facebook, Libra, Uber, Visa Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir