Ethereum’un ölçekleme sorunu yakında çözülebilir

11 Mart 2018 0

kurucusu ve geliştirici ekibi, Ethereum’da yaşanan ölçekleme sorunu için yeni bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Cuma günü düzenlenen Paris’teki Ethereum topluluk konferansı EthCC‘ye katıldı. Dünyanın ikinci büyük blok zincirinin hesaplama potansiyelini arttırma amaçlı akıllı sözleşmelerden oluşan bir sistem olan için bir ölçekleme çözümü sundu.

Geçen yıl Buterin ve Bitcoin Lightning Network ortak yaratıcısı Joseph Poon tarafından yaratılan ölçeklendirme çözümü, özellikle ana blok zincirle etkileşime girebilecek akıllı sözleşmelerden oluşan bir katman oluşturarak, Ethereum’un kapasitesini artırmayı amaçlayan bir çok geliştirme aşamasından biridir.

Ancak prototipin mevcut yinelemesi, tüm kullanıcıların Plazma sistemindeki her akıllı sözleşmeyi indirmesini ve doğrulamasını gerektirirken, Buterin yeni konuşmasında, bunu bir avuç veri noktasına sınırlamak için bir yol tarif etti.

Buterin, bu yolu şöyle özetledi: “Burada temel fayda, temel olarak, müşterilerin işlem yapması gereken veri miktarının çok azalmasıdır.

Tüm Plazma geçmişini indirmekten ziyade, kullanıcılar sözleşmeye para yatırarak “Plasma paraları” oluşturabilirler. Dolayısıyla, her şeyi indirmek ve doğrulamak yerine, kullanıcılar o sistemde oluşturdukları simgeleri kolayca izleyebilirler.

Vitalik Buterin: “Artık kullanıcılar, sadece Plasma zincirinin kullanılabilirliğini ve doğruluğunu yalnızca harcamak istedikleri belirli bir endekse ya da sahip oldukları madeni paraların ve endeksli paraların özel endeksinde doğrulamak zorundalar.” açıklamasında bulundu.

Vitalik Buterin ve geliştiriciler Dan Robinson ve Karl Floersch tarafından yaratılan fikir, henüz teste tabi tutulmadı. Bununla birlikte, Buterin’e göre, bu küçültülmüş sistem, kripto para borsalarının büyük ölçekli hacker saldırılarından korunması gibi bir dizi önemli kullanım örneğine sahip olabilir. Bununla ilgili önemli bir nokta: Plasma sözleşmeleriyle kayıplar garanti edilebilir.

Buterin, son zamanlarda yaşanan kripto para borsası saldırıları ve geliştirdikleri bu çözümü bir araya getiren bir açıklamada bulundu:

Umarım, tamamen beceriksiz bir geliştirici tarafından yazılan bir sonraki milyarlarca dolarlık kripto para borsası hacklendiğinde, hiç kimse para kaybetmeyecek.

Bunun yanında, Buterin, “Plasma’yı daha ölçeklenebilir hale getirmek ve düzenli kullanıcılar için kullanım gereksinimlerini büyük ölçüde azaltmak sadece basit bir yol.” açıklamasında bulundu.

Yakın zamanda Ethereum, yaşadığı sorunları aşabilir. Bu sorunların çözülmesiyle birlikte, Ethereum, daha güçlü bir hale gelecektir. Peki, Ethereum değerlenir mi? Bunun cevabı için aşağıda yer alan ilgili haberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili Haber: Ethereum, yakında değerini katlayabilir

Bir önceki yazımız olan Bitmain, Amerika'da madencilik tesisi açmaya hazırlanıyor başlıklı makalemizde Ant Creek, Bitmain ve Kripto para madenciliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ETH, Ethereum, Plasma, Vitalik Buterin Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir