Ethereum nedir? Ethereum hakkında bilgiler

23 Ocak 2018 0

, Blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir birimidir. An itibariyle en büyük 2. birimidir.

2013 yılında tarafından “Ethereum Project” adı altında geliştirilmeye başlanmıştır. Proje, 30 Temmuz 2015 tarihinde kripto para dünyasında yerini almıştır. 2017 yılında %300’ün üzerinde değer kazanan Ethereum, uzun vadede lider kripto para birimi olan Bitcoin’in en büyük rakibi olarak görünüyor. Bitcoin piyasada daha yaygın olduğu için ve toplam marketin 23 Ocak 2018 itibariyle %35’inden fazlasını kapladığı için, diğer kripto para birimleri (Ethereum, Ripple gibi) “alt coin” olarak adlandırılıyor.

Ethereum, yalnızca para transferi değil akıllı kontratlar (ICO), finansal transferler, müşteri sadakati sistemleri, fonlama projesi oluşturulmasına da imkan sağlıyor. Platform, C++, Python ve Java programlama dillerinden oluşturulan yazılımları kullanıyor. Ethereum, geliştiricilere bağımsız uygulamalar geliştirme şansı sunuyor ve Bitcoin üretimi için olan araçların Ethereum üretiminde kullanılamamasını sağlıyor. Bu sayede Ethereum madenciliği için kullanılacak araçların Ethereum’a özgü kalması fırsat eşitliği anlamına geliyor.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum’u şöyle tanımlıyor:

Bitcoin altın, Litecoin gümüş, Ethereum ise petrol‘dür.

Ethereum nasıl üretilir?

Ethereum, madencilik için diğer kripto paraların aksine CPU (işlemci) gücünden değil GPU (ekran kartı) gücünden faydalanıyor. GPU’ların işlem kapasitelerinin daha yüksek olması Ethereum madenciliğini zahmetsiz kılıyor. Platformda () adı verilen coinler kullanılıyor.

Ethereum nasıl alınır?

Daha önceki Nedir? yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, Ethereum almak istiyorsanız Türk borsa sitelerini ve yabancı borsa sitelerini kullanabilirsiniz. Çoğu alt coin Türk borsa sitelerinde yer almadıklarından, yabancı borsa sitelerini kullanmak zorunlu gözüküyor. Ancak, Türk borsa sitelerinde genellikle Ethereum yer alıyor. Ethereum satın almak için, BTCTurk‘u kullanabilirsiniz. Veya buralardan alacağınız Ethereum’ları yabancı borsa siteleri Binance, Kucoin vb. sitelere aktarabilirsiniz.

Kaç adet Ethereum var?

Bu konu Ether ile Bitcoin’in ayrıştığı en önemli noktalardan biridir. Dünya üzerinde üretilebilecek Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıyken, Ether üretimi için bir sınır yoktur. Kısacası, Ethereum, madencilik yapmak isteyen herkese karşı daha açık bir platform olduğunu gösteriyor. 2017 yılının güncel verilerine göre, her yıl ortalama 12 milyon Ether üretimi gerçekleştiriliyor.

An itibariyle (24 Ocak 2018), Coinmarketcap verilerine göre dünya üzerinde 97 milyon Ether mevcut. Ve belirttiğimiz üzere, bu sayının ulaşabileceği bir sınır yok, sonsuz diyebiliriz. Ethereum madenciliği devam ettiği sürece, bu sayı sürekli olarak artmaya devam edecektir.

Ethereum ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Ethereum ile ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ripple nedir? Ripple hakkında bilgiler başlıklı makalemizde Altcoin, Kripto para ve Ripple hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ETH, Ether, Ethereum, Kripto para, Kripto Para Borsaları, Vitalik Buterin Kategoriler: Kripto Paralar, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir