Ethereum kurucusu Vitalik Buterin kimdir?

2008’de bilinmeyen bir geliştirici (veya geliştirici grubu), internet üzerinden değer göndermenin yeni bir yolu olarak Bitcoin’i icat etti. Bundan 4 yıl sonra, piyasaya yeni bir oyuncu olan katıldı. ’un kurucusu, Bitcoin’de olduğu gibi anonim değil. , dünyanın en büyük 2. kripto parası olan Ethereum’un kurucusu.

Vitalik Buterin, 31 Ocak 1994 tarihinde Rusya’da dünyaya geldi. Şu an 24 yaşında olan Buterin, Ethereum’u kullanıma sürdüğünde ise 21 yaşındaydı.

Toronto, Kanada‘da bir programcı olan Buterin, ilk olarak 2011 yılında Bitcoin ile ilgileniyordu. Aynı yıl online haber sitesi olan Bitcoin Magazine‘i kurdu ve kripto para dünyasıyla ilgili yüzlerce makale yazdı. Gizlilik fikirli Dark Wallet ve market Egora için kod yazdı.

Bu süre boyunca, Bitcoin tarafından izin verilenlerin ötesine geçecek bir platform fikri ortaya çıktı. 2013 yılında, her türlü merkezi olmayan uygulama geliştiricisinin inşa etmek isteyeceği alternatif bir platformu açıklayan bir white paper yayımladı. Bu platforma, Ethereum adı verildi.

Ethereum, geliştiricilerin bir dizi uygulama için kullanabileceği akıllı sözleşmeler oluşturulmasını sağlar. Daha fazla bilgi için Ethereum nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ethereum topluluğu büyüyor

Buterin, Ethereum için white paper yayınladıktan sonra, diğer geliştiricilerde topluluğa katıldı.

Kurucu ortak Dr Gavin Wood, Ethereum için yellow paper yazdı. İçeriğinde, akıllı sözleşmeleri çalıştıran Ethereum sanal makinesinin (EVM) spesifikasyonu yer aldı.

Kurucu ortak Joseph Lubin, merkezi olmayan uygulamalar geliştirmeye odaklanan Brooklyn merkezli ConsenSys‘i buldu.

Buterin ve diğer kurucular, 2014 yılının Temmuz ayında katılımcıların () satın aldığı bir kitle fonlaması kampanyası başlattı.

Akıllı sözleşme platformu, bugünün yüzlerce geliştiricinin ekosistemine girerek büyüdü. Hatta IBM ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin dikkatini çekti.

Ethereum‘un başlangıçtaki 18 milyon dolarlık crowdsale ve proje geliştirme fonları, İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ethereum Vakfı tarafından yönetiliyor.

» Bitcoin kurucusunu merak ediyorsanız Satoshi Nakamoto kimdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EOS nedir? EOS nasıl alınır? başlıklı makalemizde Dan Larrimer, EOS ve EOS fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ETH, Ether, Ethereum, Vitalik Buterin Kategoriler: Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir