EOS nedir? EOS nasıl alınır?

Kripto para birimi olan nedir, fiyatı, nasıl alınır, kazılabilir mi, cüzdanları nelerdir ve ile ilgili daha fazlası.

EOS, aynı zamanda Steem ve BitShares‘in de yaratıcısı olan tarafından hayata geçirilen, Ethereum gibi bir Blockchain teknolojisidir. 26 Haziran 2017 tarihinde projenin ICO’su başlamıştı.

EOS nedir?

 • Paralel İşleme: Paralel, daha hızlı işlem hızları ve daha fazla ölçeklenebilirlik içinde işler yapma becerisi.
 • Bir Anayasa: Herkesin üzerinde mutabakata vardığı bir dizi kural, bunlar mayınlı her blokla bağlantılıdır.
 • Kendine Yeterlilik ve Evrim: Mevcut model % 5’lik bir enflasyona izin verir, bu ağın daha da geliştirilmesi için kullanılacaktır.
 • Merkezi olmayan işletim sistemi: EOS, merkezi olmayan bir işletim sistemine benzer, uygulamada bu, geliştiricilerin EOS üzerinde uygulamalar oluşturabildikleri anlamına gelir. EOS coinlerine sahip olmak, sunucu kaynakları üzerinde hak iddia ediyor. Bir geliştiricinin EOS blok zincirini kullanması için EOS coini olması gerekiyor. Geliştiricilerin coinleri sunucu kaynakları için kullanılmıyor, yalnızca sahip olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Bu işletim sistemi, aynı zamanda blok yapımcıları da olacak olan sunucularda (veri merkezleri) barındırılacaktır. EOS’daki ödüller, bu sunucuların EOS uygulamalarını barındırması için teşviktir.

Bu merkezi olmayan işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamalar birbirleriyle iletişim kurabileceğinden, “güvenlik duvarı” uygulamalarına yönelik önlemler de olacaktır. Uygulamalar, kullanıcı / parola, kullanıcı arabirimleri, arka uç (veritabanı) yönetimi gibi çok yaygın işlevleri kullanır. Bu, uygulamaların geliştirmeyi daha hızlı, daha güvenli ve daha az teknik kılan çerçeveler veya kütüphaneler paylaşabileceği anlamına gelir. Örneğin, uygulamaların kendi güvenli veritabanı ve EOS üzerinde dosya alanı olacak.

EOS‘un ana rakibi Ethereum, kullanıcıların her işlem için ödeme yapmalarını ister. EOS, istemez.

EOS‘ta, ERC20 benzeri tokenlar oluşturulabilir, bu da bu blok zincirinde ICO düzenlenebileceği anlamına gelir.

EOS fiyatı 31 Mart 2018 itibariyle 6 dolar seviyesindedir. Maksimum EOS miktarı, 1.000.000.000 EOS olarak belirlenmiştir. Piyasada dolaşımdaki EOS sayısı ise 763 milyon civarındadır. Market kapasitesi 4 milyar 600 milyon dolardır.

EOS nasıl alınır?

EOS; Binance, Bitfinex, KuCoin, Huobi ve Türk kripto para borsası OVIS üzerinden satın alınabilir. Ayrıca Kredi Kartı ile EOS satın almak istiyorsanız Indacoin sitesini kullanabilirsiniz.

EOS cüzdanları

 • Ledger Nano S (Donanım Cüzdanı)
 • TREZOR (Donanım Cüzdanı)
 • Jaxx (Masaüstü, Mobil, Web Cüzdanı)
 • MyEtherWallet (Web Cüzdanı)
 • Exodus (Masaüstü Cüzdanı)

EOS kazılabilir mi?

Evet, EOS kazılabilir! İzlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Madencinizi seçtiğiniz herhangi bir Ethereum havuzuna kaydedin.
 2. https://eos.io/ adresine gidin ve kazandığınız Ethereum’ları token dağıtım web arayüzünü kullanarak EOS’a dönüştürün.
 3. İşlem tamam!

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Cash nedir ve nasıl alınır? başlıklı makalemizde BCH ve Bitcoin Cash hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Dan Larrimer, EOS, EOS fiyatı Kategoriler: Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir