Diyanet, Bitcoin ticareti yapan imamları görevden aldı

İşleri Başkanlığı, ticareti yaptıkları gerekçesiyle iki imamı görevden aldı. Diyanet, daha önce caiz değildir açıklamasında bulunmuştu. Peki tartışmalara neden olan nedir?

Zonguldak Mithatpaşa Mahallesi’ndeki Aziziye Cami imam hatibi Mecit K. ile Dereköy Cami imam hatibi Satılmış B. haklarında Bitcoin ticareti yaptıkları iddiasıyla Zonguldak Müftülüğü’ne şikayette bulunuldu. Diyanet, konuyla ilgili soruşturma başlattı. İfadeleri alınan imamlar görevden alındı.

DHA’ya konuşan Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, görevden almayı doğruladı ve “3-4 ay önce bir soruşturma oldu. O zaman görevden alındılar. Haberler doğru.” açıklamasında bulundu.

Diyanet: Bitcoin caiz değil

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ocak ayında yaptığı açıklamada kripto paralar için kullanımının belirsizlik taşıması, aldatma ve aldanmaya yol açması halinde caiz olmadığını belirtmişti.

Diyanet açıklamasında şöyle demişti:

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda ’Saadet zinciri’ olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

Bitcoin nedir?

Bitcoin (BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilgisi olmayan  birimidir. Kripto para piyasasında 1. sırada yer alarak en büyük hacme sahip olan kripto para birimidir.

Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin nasıl üretilir? gibi soruların cevaplarını bulmak için Bitcoin nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı ile Bitcoin nasıl alınır? başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nasıl Alınır ve CEX.IO hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Bitcoin, Diyanet, Türkiye Kategoriler: Bitcoin
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir