Borsa İstanbul, blok zinciri teknolojisini kullanmaya başladı

Türkiye’nin ilk finansal projesi Bilişim Teknolojileri Ekibi tarafından hayata geçirildi.

Borsa İstanbul, finansal kurumlar arasında sağlıklı bilgi akışı için blok zincir tabanlı bir sistem geliştirdi.

Konuyla ilgili Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklama:

teknolojisi kapsamında dünyada birçok farklı senaryo üzerinde çalışılırken, Türkiye’de finans kurumları arasındaki iş akışlarında kullanılan ilk Blockchain projesi Borsa İstanbul tarafından hayata geçirildi. Borsa İstanbul bilişim teknolojileri ekibince hazırlanan söz konusu Blockchain projesiyle Borsa İstanbul, Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul’un elektronik başvuruya ait müşteri veri tabanında yer alan bilgiler senkronize hale getirildi.

Know Your Customer (KYC) konsepti ile hazırlanan projede, belirtilen veri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece veri tabanına bilgi girişindeki olası hataların önüne geçilerek hızlı, güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşması sağlandı.

Güvenlik altyapısı olarak Blockchain zinciri kullanılan uygulamanın teknik altyapısı, yüksek sayıda işlem gerçekleştirebilmekte olup gerektiğinde diğer projelerde de kullanılabilecektir.”

Açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sony, dijital hak verileri için Blockchain kullanabilir başlıklı makalemizde Blockchain ve Sony hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Blockchain, Blok zinciri, Borsa İstanbul Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir