Blockchain nedir? Blockchain hakkında bilgiler

24 Ocak 2018 0

Bitcoin ile hayatımıza giren , son zamanlarda adını daha çok duyurmaya başladı. Peki Türkçe’si olan bu teknoloji nedir? Bu yazımızda Blockchain’i anlatıyoruz.

Blockchain‘i kısa bir şekilde şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veritabanı olarak tanımlayabiliriz. Adından anlaşılacağı üzere, zincirleme inşa edilen, takip edilebilen ancak kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmadan, bağımsız bir şekilde işlem gerçekleştirmeye izin veriyor. Bundan ötürü işlemler aracı olmadan, sadece alıcı ve satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Aracıları ortadan kaldırdığı için günümüzde kullanılan geleneksel sistemlere karşı olduğu doğru. Günümüzde bundan ötürü gelirleri tehdit altında olan bankacılık sistemi, artık Blockchain teknolojisinden faydalanmanın yollarını arıyor. 2022 itibariyle bankaların Blockchain teknolojisini kullanması halinde masrafların 15-20 milyar dolar kadar azaltılabileceği tahmin ediliyor.

Örneğin, Hollanda bankaları 2014 sonunda Blockchain teknolojisine yönelim göstermiş, NASDAQ ise özel pazar platformunda kullanmak üzere Mayıs ayında Blockchain’e el atmıştı. Goldman Sachs ve Deutsche Bank ise Blockchain’in geleceğine ışık tutan önemli açıklamalarıyla dikkat çekti. Aynı zamanda ülkemizin önde gelen bankalarından AKBANK, kripto para birimi olan Ripple ile anlaşma yapmış durumda.

Peki siz Blockchain teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte hayatımızda nasıl bir yeri olacak? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ethereum nedir? Ethereum hakkında bilgiler başlıklı makalemizde ETH, Ether ve Ethereum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Blockchain, Blok zinciri Kategoriler: Blockchain, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir