Bitconnect’e yatırımcılar tarafından toplu dava açıldı

29 Ocak 2018 0

yatırımcıları, 17 Ocak’ta olduğu ortaya çıktıktan sonra kapanan şirkete zararlarının tazminatı için 24 Ocak’ta toplu dava açtılar.

Davanın dilekçesinde, Bitconnect hakkında aslında kayıt altında olmayan bir kripto para üretmek ve ponzi dolandırıcılığı aracıyla ek para toplamak suçları yer aldı. Söz konusu dava, Bitconnect’e yatırım yapıp para kaybına uğrayan tüm kişileri kapsayacak şekilde 6 kişi tarafından açıldı. Davacıların toplam zararları 771.000 dolar olarak belirtildi.

2016 Şubat’ta Bitconnect, kripto para topluluğu olarak başlamış, 2016 Kasım’da ise kendi kripto para birimleri olan Bitconnect Coin’i () duyurmuştu. Bitconnect, yatırımcılarına kripto piyasasındaki ticaretten gelen gelir ile aylık %40’a varan bir faiz alacaklarını iddia etmişti.

Verilere göre BCC, 2017 Aralık’ta en popüler dönemini yaşayarak piyasa değerini 2.7 milyar dolara çıkartmıştı. Bundan 4 gün sonra, 4 Ocak’ta Teksas eyaletinde lisanssız menkul kıymetler satışından dolayı Bitconnect’in faaliyetlerine men kararı çıkartılmıştı. Bu karar, BCC kripto parasını hızlıca düşürürken, en son platformun tamamen kapatılmasına sebep olmuştu.

Bitconnect Coin (BCC), kripto para piyasasında şu an 8.13 $ fiyattan işlem görmeye devam ediyor. Market kapasitesi ise 75 milyon dolara gerilemiş durumda. 24 saatlik değişimde ise %-20.55 değer kaybetmiş durumda.

Bir önceki yazımız olan Avustralyalı altın rafinerisi kripto para geliştirdiklerini duyurdu başlıklı makalemizde Kripto para, Perth Mint ve Richard Hayes hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: BCC, Bitconnect, Ponzi Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir