Bitcoin nedir? Bitcoin hakkında bilgiler

20 Ocak 2018 0

Sitemizde yayınlayacağımız ilk yazıyı bu konu üzerine yazmak istedik: nedir? Bu yazımızda bu soruyu cevaplayacağız.

Bitcoin (BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilgisi olmayan  birimidir. Kripto para piyasasında 1. sırada yer alarak en büyük hacme sahip olan kripto para birimidir.

Bitcoin ne zaman çıktı?

Bitcoin, 3 Ocak 2009’da tarafından hayata geçirilmiştir. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hakkında bazı iddialar bulunsada, bunlar gerçeği yansıtmamakta; Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemektedir.

BTC, en fazla 21.000.000 adet üretilebilir. 18 Ocak 2018 itibari ile sirkülasyonda olan 16.810.387 BTC mevcuttur.

Bitcoin hakkında kısa bilgiler:

  • Bitcoin cüzdanı. BTC’lerinizi muhafaza edebileceğiniz cüzdandır. Cüzdanınızı buradan seçebilirsiniz.
  • Tamamen bağımsız bir para birimi! Hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilememektedir.
  • Hesap açmak kolay ve kısa! Günümüzde bir banka hesabı açmayla karşılaştırdığımızda çok daha kolay ve kısadır.
  • Anonimdir! İşlemlerinizi anonim olarak gerçekleştirirsiniz. Bitcoin hesapları sizi tanımlayabilecek herhangi bir bilgi bulundurmazlar.
  • Aynı zamanda şeffaf. Bu ağda yaptığınız işlemler Blockchain olarak adlandırılan veritabanında yer alır.
  • Çok hızlı. Bu ağda yapacağınız transferler çok hızlı gerçekleşir. Ve iş gününde yapılma zorunluluğu yoktur. Ancak son zamanlarda daha hızlı, gelişmiş kripto para birimleri ortaya çıkmıştır. Örneğin: Ripple. Başka bir yazımızda buna değineceğiz.
  • İşlem iptali yoktur. Bu ağda yaptığınız işlem iptal edilemez. Bu nedenle yapacağınız işlemden emin olmanızı tavsiye ederiz.
  • Nereden alınır/satılır? Yerli ve yabancı kripto para borsalarından alabilir/satabilirsiniz. Bu konuya başka bir yazımızda detaylı olarak değineceğiz.
  • Nasıl üretilir? Üretim işlemine Madencilik (Mining) denir. İşlemci (CPU) veya ekran kartı (GPU) gücü kullanarak madencilik yapılır. Günümüzde üretim oldukça zorlaşmıştır. Bu konuya başka bir yazımızda detaylı olarak değineceğiz.

Bu yazımızda “nedir?” sorusunu anlaşılır şekilde cevaplamaya çalıştık. Gelecek yazılarımızda “nasıl üretilir?, nereden alınır/satılır?” gibi soruları ve diğer kripto para birimlerini daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Aynı zamanda bu konuları daha detaylı tartışmak için BITRADAR Forum‘a katılabilirsiniz.

Etiketler: Bitcoin, Kripto para, Satoshi Nakamoto Kategoriler: Bitcoin, Kripto Paralar, Nedir?
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir