Azerbaycan, kripto paralara vergi getiriyor

, Bakanlığı’nda çalışan üst düzey bir yetkiliye göre, işlemlerinden elde edilen kazançlara vergi getiriyor.

Enerji açısından zengin ülkedeki yetkililer, hem kurumsal kazançlara hem de kişisel kazançlara vergi getirmeyi amaçlıyorlar. Ülke, daha önce kripto para birimleri üzerinde muhafazakâr bir tutum aldı. Ancak vergileme konusu şimdi Bakü’de bir değişiklik olduğuna işaret ediyor.

Bireysel ve Kurumsal Gelirlere Vergi Uygulanacak

Vergi Bakanlığı temsilcisi konuyu şöyle açıkladı: “Kripto paralı işlemlerden elde edilen gelirler vergilendirilecektir. Resmi olarak bu, tüzel kişiler için kurumlar vergisi ve bireyler için kişisel gelir vergisi anlamına gelir“. Nidjat Imanov, sözlerine şöyle devam etti: “Birisi kripto para birimini satın aldıysa ve daha yüksek bir fiyata sattıysa, bu tutar gelir olarak raporlanmalı ve vergilendirmeye tabi tutulmalıdır.

Azerbaycan’daki tüm yerleşik işletmelerin karları, ülkenin vergi kodu kapsamında vergilendirilmektedir. Kurumlar vergisi oranı yüzde 20‘dir. Kişisel gelir vergisi aşamalıdır ve hem yurt içinde hem de yurt dışında yerleşik kişiler tarafından kazanılan para devlet tarafından vergilendirilmektedir. 2,500 AZN’den daha az olan gelirler aylık % 14 oranında vergilendirilmekte, sınır aşıldığında ise bu oran % 25 olmaktadır.

Azerbaycan’da kripto para piyasası

Kripto paraların ticaret hacmi Azerbaycan‘da yükseliyor. Devlet, kripto paraları vergilendirme yoluyla bütçe gelirlerini arttırmayı hedefliyor. Kripto para piyasaları geçen yıl Mayıs ve Aralık ayları arasında hızlı bir büyüme kaydetti. Crypto Consulting‘in kurucusu ve CEO’su Elnur Guliyev, “Bu süre zarfında, neredeyse her türlü kripto para biriminde 10 dolarlık küçük yatırımlar bile kârlıydı” dedi. Bu yıl kötü geçen ilk aylardan sonra, piyasalar tekrar hız kazanmaya başladı.

Ancak Guliyev, piyasaların her geçen gün kesin olarak büyümediğini ve hangi kripto paranın yükseleceğini tahmin etmek için belirli bir takım becerilere ihtiyaç duyulduğu konusunda uyardı.

Bir önceki yazımız olan Golem (GNT), Binance borsasında işlem görmeye başladı başlıklı makalemizde Binance, GNT ve Golem hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Azerbaycan, Kripto para, Vergi Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir