Avrupa Merkez Bankası: Dijital para planımız yok

, Avrupa Parlamentosuna verdiği demeçte, kendi dijital paralarını çıkaracak bir planları olmadığını belirtti.

Avrupa Parlamentosu üyesi Jonás Fernández‘in sorusunu cevaplayan AMB Başkanı Mario Draghi, Merkez Bankası’nın bunları kullanmayı düşünmeden önce kripto paraların arkasında yatan teknolojide önemli gelişmelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Draghi, “AMB ve Eurosystem’in şu anda bir dijital para planı yok” dedi.

Euro Bölgesi‘nde nakit banknotlara olan talebin ‘nde artmaya devam ettiğini söyleyerek şu anda ek bir para birimi için “somut bir ihtiyaç” olmadığını da ekledi.

Draghi, 28 üyeli bloğun geleneksel olarak Rusya ve Çin gibi ülkelerin hareketlerinin aksine, birimleri için temkinli duruşun sürdüğünü belirtti.

Bu yılın başlarında, AMB ve Uluslararası Mutabakatlar Bankası‘nın (BIS) ortak bir raporu, daha fazla araştırmaya duyulan ihtiyaçta göz önünde bulundurularak, böyle bir para biriminin (kripto para biriminin) potansiyel olarak piyasaya sürülmesinin “yan etkilerini” vurguladı.

Bir önceki yazımız olan Winklevoss kardeşler Tether'a rakip oluyor başlıklı makalemizde Gemini, Gemini Dollar ve GUSD hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası, Kripto para Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir