Audi, dağıtım ağı için Blockchain testleri yapıyor

Alman otomobil devi , fiziksel ve finansal dağıtım işlemleri için teknolojisini test ediyor. , yeni çözümü ile global tedarik zincirlerinde güvenliği ve şeffaflığı arttırmayı hedefliyor.

Audi, IBM’in Hyperledger Fabric’ine dayanan teknolojiyi başarılı bir şekilde test ettikten sonra geçen yıl Blockchain sisteminin bir Proof-of-Concept’ini (PoC) yayınladı. Olumlu geribildirim nedeniyle, Audi’nin yönetimi projeyi PoC aşamasının ötesinde ilerletmeye karar verdi.

Finans, üretim, lojistik ve BT gibi çeşitli organizasyon birimlerinin temsilcilerinden oluşan araştırma ekibi, finansal anlaşmayı da içeren uluslararası lojistik süreçlerin temsil ve belgelemelerini araştırıyor.

Ayrıca ekip, veri aktarımlarının güvenliğini, tedarik zincirlerinin etkinliğini, yerel enerji şebekelerinin yönetimini ve dijital varlıkların yönetimini geliştirmek için Blockchain için çeşitli kullanım durumlarını araştırıyor.

Audi AD’de Grup Hazinesi Başkanı Alexander Dietmeier, Die Produktion ile yaptığı röportajda Blockchain’in endüstri şirketlerinde çeşitli çalışma prensiplerini değiştirme potansiyeline sahip olduğunu ve yeni olasılıklar açtığını söyledi. Dietmeier ayrıca, Audi’nin yakın gelecekte ödeme yöntemi olarak kripto para birimleri sunacağına inandığını da vurguladı.

Mercedes, BMW ve Porsche gibi diğer Alman otomobil üreticileride daha önce Blockchain teknolojisi testleri gerçekleştirdiklerini duyurmuşlardı.

Otomotiv grubu Daimler AG‘nin bir yan kuruluşu olan Mercedes-Benz, çevreye karşı dikkatli bir sürüş sağlanması için sürücüleri ödüllendirmek amacıyla kendi kripto parası MobiCoin üzerinde çalışıyor. Porsche, Berlin merkezli start-up XAIN ile işbirliği içinde araçlarında blok zinciri uygulamalarının kullanımını araştırıyor. BMW ise bir Blockchain start-up’ı ile ortaklık kurarak portföyünü genişletmeyi planlıyor.

Bir önceki yazımız olan Ripple, Hyperledger Blockchain konsorsiyumuna katıldı başlıklı makalemizde Blockchain, Hyperledger ve Ripple hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Audi, Blockchain Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir