Atatürk Havalimanı’nda Bitcoin operasyonu yapıldı

26 Ocak 2018 0

Popüler hale gelen kripto paralar, memurlarını harekete geçirdi. İstanbul ’nda New York ve Abu Dhabi’den getirilerek ülkeye sokulmaya çalışılan madenciliği için gerekli bilgisayar malzemeleri ele geçirildi.

Ülkemizde faaliyet gösteren Rusya merkezli Sputnik‘in yaptığı habere göre, İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Atatürk Havalimanı‘nda yurtdışından vergisi ödenmeden getirilen Bitcoin madenciliği için gerekli malzemelere el koydu. 2 kişi hakkında adli işlem yapıldı. İlk el koyma, 18 Aralık’ta, New York, ABD’den gelen Batuhan A.’nın ürünlerine gerçekleştirildi. Gümrüğe tabi eşyası olmayanların geçtiği yeşil hattan geçerek Türkiye’ye giirmek isteyen Batuhan A.’nın beraberindeki valizler X-Ray cihazından geçirildi. Valiz içerisinde Bitcoin madenciliğinde kullanılan 12 ekran kartı, 27 ekran kartı slotu, 1 kamera, 1 güç kaynağı, 1 sensör ve 1 sinyal tespit cıhazı bulundu.

HABERTÜRK‘ün yaptığı bir diğer habere göre, bir diğer operasyonda 19 Aralık’ta Abu Dhabi’den gelen Rojin İ.’ye yönelik gerçekleştirildi. Yine aynı şekilde yeşil hattan geçerek ülkeye giriş yapacağı sırada gümrük memurları tarafından durdurulan Rojin İ.’nin valizi X-Ray cihazından geçirildi. Valizin içinde, 5 ekran kartı ile 5 güç kaynağı bulundu.

Gözaltına alınan 2 şüpheli hakkında, savcılık talimatıyla 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/1. maddesi “Eşyayı, gümrük işlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokmak” suçlamasıyla adli işlem yapıldı. Operasyonla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nında emniyetten bilgi istediği öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan Brisbane Havalimanı, kripto para kabul etmeye başlıyor başlıklı makalemizde Avustralya, Bitcoin ve Brisbane Havalimanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: Atatürk Havalimanı, Bitcoin, CPU, GPU, Gümrük Kategoriler: Bitcoin, Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir