AirAsia, kripto para tabanlı ödül programı başlatıyor

Malezyalı düşük maliyetli havayolu şirketi , kripto para tabanlı bir yolcu ödül programı başlatıyor.

AirAsia CEO‘su Tony Fernandes, Nikkei Asian Review’a yolcu ödül programlarının adında bir kripto para birimi platformuna dönüştürüldüğünü söyledi. Bu dönüşüm, AirAsia’nın dijital hizmetlerini iyileştirmek ve şirketi nakitsiz bir sisteme taşımak için daha geniş bir çabanın bir parçası.

Perşembe günü yayınlanan yazıda Fernandes, mevcut para birimi seçeneklerine ek olarak müşterilerin koltuk satın alabilecekleri, uçak içi yemeklerini, koltuk yükseltmelerini ve BigCoin kullanarak diğer hizmetleri alabilecekleri bir sistemi açıkladı.

En önemlisi, Nikkei Asian Review’a AirAsia‘nın bir noktada ilk para teklifini (ICO) başlayacağını düşündüğünü söyledi. Fernandes, kesin bir zaman çizelgesi sunmamışken, yazıda ICO’nun önümüzdeki üç ila altı ay içinde başlayabileceğini söylüyor.

AirAsia’nın kendi blok zincirini geliştirip geliştirmediği veya mevcut bir platformu kullanıp kullanmadığı konusunda henüz bir detay yayınlanmadı.

Diğer havayolları son aylarda ‘e olası bir ödül programı modeli olarak bakıyorlar.

Singapur Havayolları geçen ay, kendi sık uçan programı için özel bir Blockchain kullanmayı planladığını duyurdu. Kendi kripto parasını geliştireceği konusunda ise bir açıklama yapmadı.

Ancak, Singapore Airlines, KPMG ve Microsoft ile bir konsept kanıtı denemesi gerçekleştirdiğini ve sistemin daha kapsamlı bir şekilde uygulanmasının, müşterilerin çeşitli mağazalarda veya restoranlarda millerini harcamalarını sağlamak için şirketlerle çalışan havayolunu görebileceğini not etmişti.

Daha önce yayınladığımız haberde AirAsia, kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor diye belirtmiştik. Bu konuda kısa bir süre içerisinde yeni haberler gelmeye başladı. Yakında, AirAsia, kendi kripto parasını ve kripto para tabanlı yolcu ödül programını tanıtabilir.

Bir önceki yazımız olan Ethereum fiyatı 400 doların altına düştü başlıklı makalemizde ETH, Ether ve Ethereum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: AirAsia, BigCoin, Blockchain, Malezya Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir