AirAsia, kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor

17 Mart 2018 0

Güneydoğu Asya’nın düşük maliyetli havayolu şirketi , kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor.

AirAsia

merkezli halka açık 3 milyar dolarlık şirketin CEO’su Tony Fernandes, TechCrunch‘a kendi kripto paralarını tanıtarak bir başlatacaklarını söyledi. Fernandes:

ICO’lar ile ilgisi olan çok ilginç iki şeyimiz var: Biri [sadakat programı] BIG Points’e sahip olduğumuz sadakat kartımız ve bu BigPoints’in kolayca Blockchain’e aktarılabileceğini düşünüyorum.

Büyük Sadakat’te bir para birimi olabilecek bir ürünümüz var. [Ve] bir ödeme platformu oluşturuyoruz, böylece ikisi oldukça güzel bir şekilde birliktelik sağlayabilir. Bu para birimini kullanmanıza olanak tanıyan bir ekosistemimiz var, kullanılamayacak bir para birimine sahip olmanın bir anlamı yok.

Fernandes, risk almaya ve yeni fikirleri kovalamaya hazır bir iş adamı olarak ün yapmıştır. AirAsia, 65 milyon kayıtlı müşterisiyle Güneydoğu Asya’daki düşük maliyetli havayolu modeline öncülük etti. Aynı zamanda Fernandes, İngiliz futbol kulübü QPR sahibi ve Formula 1 takımı kuruculuğu bulunuyor.

AirAsia, bu kripto para ve ICO ile anlaşıldığı kadarıyla, aynı Türk Hava Yolları’nın Miles&Smiles programı gibi kendi sadakat programındaki puanları, oluşturacakları kripto parada kullanmayı hedefliyor. Bu sayede kullanıcılar uçuşlarından kazandıkları puanlarla ICO’ya katılabilirler veya sahip oldukları AirAsia’nın kripto parasını yine aynı ekosistemde yer alan sadakat programı içerisinde kullanabilirler. Bu durum, AirAsia kullanıcılarına, düşüncemize göre özellikle de sık uçan kullanıcılarına, kolaylık sağlayabilir.

ICO‘lar geçtiğimiz yıl, Güneydoğu Asya ve başta Singapur olmak üzere buralarda ortaya çıkan yeni şirketler için 6 milyar dolardan fazla para üretti. Ancak bugüne kadar, ICO’ların çoğu genç şirketler tarafından üstlenildi, eğer AirAsia ICO’yu tercih ederse, bu rotada yer alan en köklü ve en değerli isim olacaktır.

Mesajlaşma uygulaması Telegram, köklü ve değerli ismiyle aynı zamanda da yüksek finansman ile ICO alanında dikkate değer bir örnektir. Bu noktada AirAsia’nın bir ICO’da ne kadar yükselebileceğinin ucunun açık olmadığını düşünüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Abra, bünyesine yeni kripto paralar ekledi başlıklı makalemizde Abra ve Kripto Para Cüzdanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: AirAsia, ICO, Malezya Kategoriler: Kripto Paralar
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir