ABD Hazinesi, Blockchain projeleri için 5 ipucu yayınladı

22 Mart 2018 0

Hazine Bakanlığı tarafından yeni bir blok zinciri projesi geliştirmek için beş ipucu yayınlandı.

Mali Hizmet Bürosu’nun internet sitesine göre, liste geçen sonbaharda başlayan bilgisayar veya araba gibi fiziksel varlıkların izlenmesi için konsept blok zinciri sisteminin bir kanıtı üzerinde çalışırken öğrenilen dersler üzerine kurulmuştur.

İpuçlarına geçmeden önce sorulması gereken soru: teknolojisi bu konsept için uygun mu?

Aşağıda yer alan sorular, ABD Hazinesi‘nin blok zincir teknolojisinin projenin merkezinde olup olmadığını belirlemek için kullanmayı önerdiği bazı sorulardır:

  1. Yapılandırılmış bir merkezi bilgi havuzuna ihtiyacınız var mı?
  2. Bir veritabanında birden fazla yazım veya okuma işlemi gerçekleştiriliyor mu?
  3. Ekosistemdeki katılımcılar arasındaki güven az mı? (Örneğin, bir kullanıcı başka bir kullanıcı tarafından bildirilen “doğruyu” kabul etmeyecektir)
  4. Merkezi gatekeeper’lar işlemleri doğrularken maliyet veya zorluk doğuruyor mu? (Örneğin, elle doğrulama)
  5. Kendini yürütmek için programlanabilen (örneğin, akıllı sözleşmeler) rutin veya mantıksal etkileşimler var mı?

Bu soruların bir kısmının cevabı evet ise, bir sonraki adım farklı paydaşlarla görüşerek blok zinciri konusunu anlamaya çalışmak olmalıdır. Ayrıca, zayıflıkların ve fırsatların tespit edilmesine yardımcı olmak için ekip oluşturmayı ve sürecin tamamını belgeleme öneriliyor.

Ancak bir uyarı mevcut:

Hem Blockchain taraftarlarını hem de Blockchain şüphecilerini sürece dahil edin. Sadece tek tarafı tutan insanların oluşturduğu bir ekip, körleştirilebilir.

Bu tavsiyeler, girişimcilerin, Blockchain teknolojisinin temellerini, yatırımcılardan avukata herkese açıklamak için zaman ayırmalarını tavsiye ederek son buluyor.

Bir önceki yazımız olan Walmart, teslimat sisteminde Blockchain altyapısı kullanacak başlıklı makalemizde Blockchain, Blok zinciri ve IBM hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ABD, Blockchain Kategoriler: Blockchain
Paylaş TWEET Paylaş
İlgili Haberler
Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir